Cenote Taak Bi Ha, Hacia Dos Ojos

cenoty meksyk nurkowanie wyjazdy wyprawy nurkowe alpha-divers kursy nurkowania jaskiniowego Taak Bi Ha
Cenote Taak Bi Ha to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Riviera Maya w Meksyku

Cenote Taak Bi Ha to jedno z najmłodszych miejsc nurkowych dopuszczonych do nurkowania rekreacyjnego na Riviera Maya. Tak naprawdę nie jest to otwarta cenota, ale duża podziemna komora z zainstalowanym sztucznym światłem. Nurkowie kawernowi mogą tu poczuć odrobinę ducha eksploracji, opuszczając swoje butle na linie przez wąski otwór w sklepieniu jaskini.

cenoty meksyk nurkowanie wyjazdy wyprawy nurkowe alpha-divers kursy nurkowania jaskiniowego Taak Bi Ha
Do cenoty Taak Bi Ha najwygodniej opuścić butle na linie

Taak Bi Ha – cenota ślubów

Miejsce to ma tyle uroku, że często odbywają się tutaj śluby. Cenote Taak Bi Ha to wciąż prawie nietknięte podziemne sanktuarium, gdzie nurkowie kawernowi mogą sami zobaczyć, jak wyglądały inne nurkowiska, takie jak Dos Ojos czy Tajma Ha, 20-30 lat temu. Nurkowanie tutaj jest dosyć płytkie, choć lina kawernowa często zmienia głębokość, więc nurkujemy bardzo, bardzo powoli. W rzeczywistości lina kawernowa przechodzi kilka razy tak blisko powierzchni i w tak wąskich miejscach, że lepiej delikatnie pociągać się tam na palcach niż uderzać ściany płetwami (metoda pull & glide).

cenoty meksyk nurkowanie wyjazdy wyprawy nurkowe alpha-divers kursy nurkowania jaskiniowego Taak Bi Ha
Nurkowanie kawernowe (rekreacyjne) w Cenote Taak Bi Ha, Hacia Dos Ojos, Sistema Sac Aktun

Niewiarygodna liczba pięknych dekoracji widocznych wzdłuż całej trasy to jeszcze lepszy powód, by nie płynąć zbyt szybko. W Taak Bi Ha można zobaczyć pięknie ukształtowane stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i draperie, które zastygły w czasie, tworząc grupy stanowiące niesamowite, groteskowe formacje. Patrząc na stalagnaty łączące sklepienie ze spągiem jaskini, nurkowie mogą szukać śladów dawnych zawałów – wiele spośród kolumn ma wyraźne pęknięcia o szczelinach kilku milimetrów grubości.

Cenote Taak Bi Ha, Hacia Dos Ojos, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk

W głębszych partiach jaskini można zobaczyć szerokie otwory prowadzące do ogromnego korytarza, który łączy legendarną Cenote The Pit z Morzem Karaibskim, przechodząc przez cenoty: Taak Bi Ha, Dos Ojos, Dos Palmas, Nicte Ha itp. Co ciekawe, słynna Barbie Line pod Cenote Dos Ojos znajduje się zaledwie dwanaście minut nurkowania z prądem od skrzyżowania pod Cenote Taak Bi Ha. Ta podziemna i podwodna autostrada, wypełniona prądem, jest nazywana przez nurków jaskiniowych IMAX Line, ze względu na film 3D Journey into Amazing Caves, który kiedyś tu nakręcono.

W Cenote Taak Bi Ha nie ma halokliny, a nurkowanie trwa około 40 minut.

2 odpowiedzi na “Cenote Taak Bi Ha, Hacia Dos Ojos”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× Zapraszamy do kontaktu :)