Cenotes Dos Ojos: Barbie Line i Batcave

Meksyk, Cenoty, nurkowanie kawernowe, nurkowanie rekreacyjne, Riviera Maya, Kawernowa Korona Jukatanu

Cenoty Dos Ojos (hiszp: Dwoje Oczu) były jednymi z pierwszych cenot odkrytych na Riviera Maya, jeszcze przez zespół Shecka Exleya pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. To tu zaczynano wielką eksplorację jaskiniową Jukatanu. W ciągu kolejnych dekad pozostawały one sercem jednego z najbardziej znanych systemów jaskiniowych na półwyspie. Cenoty Dos Ojos stały się znane na cały świat dzięki filmowi IMAX z 2002 roku „Journey into Amazing Caves” i całkiem zasłużenie.

cenoty meksyk riviera maya nurkowanie kawernowe rekreacyjne dos ojos

Mamy w tym miejscu tak naprawdę nie dwie, a trzy cenoty: Eastern Eye, Western Eye i Batcave. Pomiędzy nimi ułożono dwie liny kawernowe, obie poprowadzone nie głębiej niż na 8 m. Nurkowie kawernowi mogą odczuć delikatne uderzenie prądu na jednej z nich – Barbie Line. To piękna trasa prowadząca przez najbardziej udekorowane części Eastern Eye, ogromne kolumny, długie korytarze i szerokie otwarcia. Nurkowie mogą wynurzyć się w trakcie pierwszego nurkowania w cenocie Western Eye, po czym lina kawernowa zawróci do Eastern Eye. Druga trasa kawernowa prowadzi przez mniejsze, ale również bogato udekorowane komory do cenoty Batcave. Nurkowie kawernowi mogą wynurzyć się w niej i obserwować setki, tysiące nietoperzy żyjących pod sklepieniem jaskini. Istnieje legenda, że jeden z nich jest biały, a wypatrzenie go ma przynosić szczęście… Następnie lina kawernowa przechodzi przez Western Eye i wraca do Eastern Eye wzdłuż i po drugiej stronie potężnych filarów. Oba nurkowania są płytkie i nie mają dużej amplitudy. Na terenie jaskini Dos Ojos w pobliżu lin kawernowych nie ma halokliny. Pierwsze nurkowanie może trwać 40-60 minut, drugie około 35-50 minut.

cenoty meksyk riviera maya nurkowanie kawernowe rekreacyjne dos ojos batcave

Zmierzch systemu Dos Ojos

W styczniu 2018 roku, liczący sobie ponad 88,3 km całkowitej długości zbadanych korytarzy, system Dos Ojos został połączony z supersystemem Sac Aktun, który stał się na tamtą chwilę najdłuższym zalanym systemem jaskiniowym na planecie Ziemia (369,2 km). Ze względu na zasady przyjmowane w eksploracji jaskiń, Sistema Dos Ojos przestał w tamtym momencie istnieć, stając się Hacia (Sekcją) Dos Ojos w systemie Sac Aktun. System Sac Aktun spadł z pierwszego miejsca na podium w grudniu 2022 na rzecz supersystemu Ox Bel Ha, ale nie wydarzyło się to po raz pierwszy ani pewnie ostatni – oba systemy nie wypowiedziały jeszcze na pewno ostatniego słowa, a każdy dzień przynosi kolejne jaskiniowe odkrycia…

Nurkowanie kawernowe w Meksyku: #Cenoty #KawernowaKoronaJukatanu

2 odpowiedzi na “Cenotes Dos Ojos: Barbie Line i Batcave”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× Zapraszamy do kontaktu :)