Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku

Meksyk, Cenoty, nurkowanie jaskiniowe, Riviera Maya, Jukatan

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba, w historycznej sekcji supersystemu Sac Aktun w Meksyku (2021)

Początki nurkowania jaskiniowego

Nurkowanie jaskiniowe ma zaskakująco długą historię. Jeszcze w 1878 roku Nello Ottonelli eksplorował zalaną jaskinię Fontaine de Vacluse we Francji. W 1935 roku podjęto próby eksploracji syfonów Wookey Hole w Anglii.  W 1946 roku Jacques Cousteau powrócił do francuskiej jaskini Fontaine de Vacluse. W tym samym roku eksplorowano angielską jaskinię Keld Head przy użyciu rebreathera tlenowego. Pierwsze poważne eksploracje jaskiniowe zaczęły się jednak w 1950 na Florydzie po wynalezieniu akwalungu. W 1973 roku powszechne stały się twinsety (konfiguracja backmount), zaś nurkowie jaskiniowi wprowadzili do użytku w sprzęcie nurkowym inflator i octopus.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol w system Toh Ha w Meksyku (2017)

Początki nurkowania jaskiniowego w Meksyku

Pierwsi nurkowie jaskiniowi przybyli na półwysep Jukatan na początku lat 1980’. Eksplorowano wtedy takie systemy jak Carwash (Cenote Aktun Ha), Naharon (Cenote Crystal) i Maya Blue (obie znajdują się obecnie w supersystemie Ox Bel Ha), czy Xcaret – początkowo najdłuższa zalana jaskinia w Meksyku mająca, jak na dzisiejsze standardy, „zaledwie” 1100 m długości. Eksploracjach tych udział wzięli m.in.: Scheck Exley, Ned DeLoach i Karen Exley. Opowiadali, że zaskoczyła ich haloklina oraz zjawisko fałszywej podłogi wywołane przez cząstki wiszące na haloklinie w wyniku perkolacji pobudzonej bąblami powietrza wydychanymi przez przepływających nurków oraz niesamowita widoczność, sięgająca aż 116 metrów.

Helitkyty – nurkowanie jaskiniowe w systemie Koox Baal w Meksyku (2022)

Krystaliczną przejrzystość wody zmierzono w systemie Nonec. Pod koniec dekady odkryto systemy Dos Ojos, Nohoch Nah Chich (oba obecnie w supersystemie Sac Aktun) i Sac Aktun. Trwający kolejne prawie trzydzieści lat wyścig o najdłuższą zalaną jaskinię na Ziemi rozpoczął się na dobre.

Nurkowanie jaskiniowe w systemie Dos Pisos w Meksyku (2017)

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku

Nurkowanie jaskiniowe to najwyższa forma nurkowania uprawiana przez ludzi. Nurkowie jaskiniowi to najlepiej przeszkoleni nurkowie, pośród nurków tzw. rekreacyjnych. Eksploratorzy jaskiniowi docierają do miejsc, w których nie było przed nimi nikogo od co najmniej 10 000 lat.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba, w historycznej sekcji supersystemu Sac Aktun w Meksyku (2020)

W nurkowaniu jaskiniowym nie chodzi o rekordy, jednak i takie się zdarzają. Najgłebiej nurkującym nurkiem jaskiniowym jest Polak – Krzysztof Starnawski. Najdłuższe przepłynięcie (ponad 22 km) w trakcie nurkowania jaskiniowego należy również do Polaka – Bartosza Buszko. 3 maja 2023 Davide Marchetti wykonał najdłuższe, jak do tej pory, nurkowanie jaskiniowe bez pomocy skuterów. Przepłynął wtedy o własnych siłach 8592 m w sekcji Nohoch Nah Chich supersystemu Sac Aktun, w ciągu ponad 10 godzin.

Nurkowanie jaskiniowe studni krasowej Blue Abyss przez Diaz Line, w sekcji Nohoch Nah Chich suspersystemu Sac Aktun w Meksyku (2018)
× Zapraszamy do kontaktu :)