Cenoty to najwspanialsze nurkowiska na Ziemi, a nurkowanie jaskiniowe jest najwyższą formą aktywności pod wodą. Jednak nurkowanie w meksykańskich cenotach jest dostępne już dla nurków z najbardziej podstawowym poziomem wyszkolenia – Open Water Diver. Chcesz wiedzieć w jaki sposób? Jest to tak zwane nurkowanie kawernowe, czyli nurkowanie w strefie światła.
Nurkowanie kawernowe to inaczej nurkowanie w strefie światła, w odległości nie większej niż 60 m od najbliższego wyjścia z cenoty. Na Jukatanie mamy w tym celu specjalnie przygotowane trasy, ze stałymi linami (poręczówkami), które spełniają wyżej wymienione warunki. Do tego nurkom kawernowym towarzyszyć musi doświadczony przewodnik jaskiniowy w pełnej konfiguracji sprzętowej, przeznaczonej do nurkowania jaskiniowego.
Nurkowanie kawernowe w Meksyku, zależności od trasy, odbywa się w cztero- bądź trzyosobowych zespołach, prowadzonych przez doświadczonego przewodnika jaskiniowego. Dla nurków rekreacyjnych dostępnych jest kilkanaście ściśle wytyczonych tras.
Trasy kawernowe w Meksyku
- Cenote Aktun Ha w systemie Carwash, tylko w odcinku upstream
- Cenote Dos Ojos z Eastern Eye przez Western Eye (Barbie Line)
- Cenote Dos Ojos z Eastern Eye przez Batcave i Western Eye (Bat Line)
- Cenote Jardine el Eden do Cenote Coral w systemie Ponderosa
- Cenote Tajma Ha przez Sugar Bowl i Bil’s Hole w systemie Taj Mahal
- Cenote Tak Bi Ha w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun
- Cenote Taak Be Luum
- Cenote Chikin Ha do cenoty Tak Bi Ha liną zachodnią
- Cenote Chikin Ha do cenoty Tak Bi Ha liną wschodnią
- Cenote Dreamgate (upstream) w systemie Sac Aktun
- Cenote Dreamgate (downstream)
- Cenote Angelita
- Cenote The Pit w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun
- Cenote Nikte Ha w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun
- Cenote Kin Ha (Hell Bells)
- Cenote Maravilla (Hell Bells)
- Cenote Zapote (Hell Bells)
Ze względu na głębokość cenot o kształcie studni, cenoty jak Angelita, The Pit, Zapote, Kin Ha czy Maravilla wymagają certyfikatu AOWD z licencją na nurkowanie do głębokości 30 m.
Z nurkowania rekreacyjnego wycofali się właściciele cenot: Sac Aktun (dawniej Pet Cemetery) i Gran Cenote w systemie Sac Aktun. Ze względu na poważny stres antropogeniczny i kontaminację wody nie nurkujemy już w cenotach Chac Mol, Kukulkan i Calavera.