Nurkowanie kawernowe (rekreacyjne) w Meksyku

Meksyk, Cenoty, nurkowanie kawernowe, nurkowanie rekreacyjne, Riviera Maya, Jukatan, Kawernowa Korona Jukatanu

cenoty meksyk jukatan nurkowanie kawernowe riviera maya
Nurkowanie rekreacyjne (kawernowe) w Meksyku

Półwysep Jukatan to tysiące cenot… Na 10 najdłuższych zalanych systemów jaskiniowych Ziemi, aż dziewięć znajduje się na Riviera Maya, w wąskim, kilkunastokilometrowym paśmie wybrzeża, w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan. Piękne krasowe jaskinie rozciągają się tu na setki kilometrów. Słyną z bogatych i delikatnych dekoracji: stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów, heliktytów, draperii i wielu, wielu innych typów formacji krasowych, a także z niesamowitej widoczności w wodach podziemnych rzek, która sięga od 60 do ponad 100 m.

Jednym z najbardziej zdumiewających elementów tych systemów jaskiń są wejścia do nich – cenoty. Cenoty to studnie krasowe powstające w wyniku osunięcia się sklepienia jaskini. Magiczne portale do podziemnego świata, zanurzone w promieniach słońca, pełne krystalicznie czystej wody… Cenoty stały się jednymi z najbardziej popularnych i najbardziej cenionych miejsc nurkowych na Ziemi… Zapraszamy na nurkowanie kawernowe na Riviera Maya do Meksyku 👌😎

Nurkowanie kawernowe w Cenote Nikte Ha, Hacia Dos Ojos, Sistema Sac Aktun

Cenoty to najwspanialsze nurkowiska na Ziemi, a nurkowanie jaskiniowe jest najwyższą formą aktywności pod wodą. Jednak nurkowanie w meksykańskich cenotach jest dostępne już dla nurków z najbardziej podstawowym poziomem wyszkolenia – Open Water Diver. Chcesz wiedzieć w jaki sposób? Jest to tak zwane nurkowanie kawernowe, czyli nurkowanie w strefie światła.

Nurkowanie kawernowe (rekreacyjne)

Nurkowanie kawernowe, czyli w strefie światła mocno zależy od pogody. Dlatego nie polecamy miesięcy wakacyjnych (lipiec-sierpień, kiedy niebo zasnute jest chmurami). Nurkowanie kawernowe w Cenote Coral.

Nurkowanie kawernowe to inaczej nurkowanie w strefie światła, w odległości nie większej niż 60 m od najbliższego wyjścia z cenoty. Na Jukatanie mamy w tym celu specjalnie przygotowane trasy, ze stałymi linami (poręczówkami), które spełniają wyżej wymienione warunki. Do tego nurkom kawernowym towarzyszyć musi doświadczony przewodnik jaskiniowy w pełnej konfiguracji sprzętowej, przeznaczonej do nurkowania jaskiniowego. Specjalnie przygotowane dla nurków kawernowych trasy na Riviera Maya uwzględniają również poduszki powietrzne, niewidoczne zwykle dla nurków, lecz dobrze znane przewodnikom – nurkom jaskiniowym. W każdym punkcie nurkowania kawernowego nurek znajduje się nie dalej niż 60 m od najbliższego wejścia z wody.

Kin Ha to wspaniała studnia krasowa z niesamowitymi formacjami naciekowymi, do których należą również niewielkie Hell Bells. Nurkowanie kawernowe w Cenote Kin Ha na Ruta de los Cenotes

Nurkowania kawernowe wykonywane są w grupach liczących maksymalnie czterech, a teraz już zwykle trzech nurków na jednego przewodnika. Przewodnik to w pełni wykwalifikowany nurek jaskiniowy z dwoma niezależnymi źródłami gazu, światłem głównym i dwoma latarkami zapasowymi. Nurkowie kawernowi muszą mieć własne latarki oraz latarki zapasowe i zapasowe maski. SMB (bojki) nie są potrzebne w środowisku zamkniętym. Zakazane są fajki, długie płetwy do freedivingu, rękawice i noże.

Nurkowanie w Cenotach już od stopnia OWD (Open Water Diver)

Minimalne uprawnienia nurkowe to Open Water Diver dla płytkich cenot i Advanced Open Water Diver dla nieco głębszych studni. Średnio, czas nurkowania jaskiniowego wynosi około 40-60 minut. Większość lin ułożona jest na głębokości nie większej niż 10-12 m (z wyjątkiem głębszych studni). Temperatura wody wynosi 24°C nad halokliną i 26°C pod nią. Kombinezon o grubości 5 mm to minimum, zalecane jest 7 mm oraz kaptur.

Cenote Tak Be Luum to jedna z tras dopuszczonych niedawno do nurkowania kawernowego. Wciąż jeszcze można tu spotkać ślepe ryby-duchy. Nurkowanie kawernowe w Cenote Tak Be Luum

Dla nurków rekreacyjnych dostępnych jest kilkanaście ściśle wytyczonych tras:

Nurkowanie kawernowe w Meksyku – trasy na Riviera Maya (< 16 m):

 1. Cenote Aktun Ha w systemie Carwash, tylko w odcinku upstream
 2. Cenote Dos Ojos z Eastern Eye przez Western Eye (Barbie Line)
 3. Cenote Dos Ojos z Eastern Eye przez Batcave i Western Eye (Bat Line)
 4. Cenote Jardine el Eden do Cenote Corral w systemie Ponderosa
 5. Cenote Tajma Ha przez Sugar Bowl i Bil’s Hole w systemie Taj Mahal
 6. Cenote Taak Bi Ha w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun
 7. Cenote Tak Be Luum
 8. Cenote Chikin Ha do cenoty Tak Bi Ha liną zachodnią
 9. Cenote Chikin Ha do cenoty Tak Bi Ha liną wschodnią
 10. Cenote Dreamgate (upstream) w systemie Sac Aktun
 11. Cenote Dreamgate (downstream)
 12. Cenote Nicte Ha w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun

Ze względu na poważny stres antropogeniczny i kontaminację wody nie nurkujemy już w cenotach Chac Mol, Kukulkan i Calavera.

Cenote Angelita, dzięki grubej warstwie siarkowodoru zalegającego na haloklinie przypomina bagnistą planetę Dagobah. Gęste mgły Angelity skrywają jednak jeszcze drugie tyle słupa wody… Czy odważycie się wraz z nami przekroczyć tę barierę? 😉

Studnie krasowe dopuszczone do nurkowania kawernowego (< 42 m):

 1. Cenote Angelita
 2. Cenote The Pit w sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun
 3. Cenote Kin Ha (Hell Bells), Ruta de los Cenotes
 4. Cenote Maravilla (Hell Bells), Ruta de los Cenotes
 5. Cenote Zapote (Hell Bells), Ruta de los Cenotes
Hell Bells to jedyne formacje naciekowe, które rosną pod wodą. Nurkowanie kawernowe w Cenote Zapote

Ze względu na głębokość cenoty o kształcie studni, jak Angelita, The Pit, Zapote, Kin Ha czy Maravilla wymagają certyfikatu AOWD z licencją na nurkowanie do głębokości 30 m.

Z nurkowania rekreacyjnego wycofali się, niestety, właściciele pięknych cenot: Sac Aktun (dawniej Pet Cemetery) i Gran Cenote w systemie Sac Aktun. Do tych wspaniałych miejsc można już dotrzeć wyłącznie jako nurek jaskiniowy.

Na dnie cenoty The Pit znaleziono liczne kości zwierząt z epoki plejstocenu (te lepsi przewodnicy wciąż sa w stanie pokazać) oraz dwa szkielety Paleoindian (niestety wydobyte do badań). Nurkowanie kawernowe w Cenote The Pit, Hacia Dos Ojos, Sistema Sac Aktun

Informacje i rezerwacje nurkowania kawernowego (rekreacyjnego) WhatsApp: +52 984 876 1504 👌😎

× Zapraszamy do kontaktu :)