Nurkowanie jaskiniowe, nurkowanie kawernowe, kursy nurkowania jaskiniowego, konfiguracja sidemount, sprzęt nurkowy
Sidemount to specyficzna konfiguracja, w której butle znajdują się wzdłuż boków nurka, nie zaś na jego plecach, dzięki czemu sylwetka jest bardziej opływowa. Stawia ona dzięki temu mniejsze opory w wodzie, a automaty nurkowe i zawory butli są łatwo dostępne i znajdują się pod bezpośrednim nadzorem.
Historia sidemount
Konfiguracja sidemount ma naprawdę długą historię. Generalnie najstarszy system sidemount wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze w latach 60’ brytyjski speleolog Mike Boone stosował konfigurację boczną do nurkowania przez syfony – częściowo zalane partie suchych jaskiń. Mike Boone używał niewielkich, kilkulitrowych butli przytroczonych do pasa. Pojedyncze małe butle zwyczajnie znacznie łatwiej mu było transportować do tych odcinków jaskiń, których dalsza eksploracja wymagała nurkowania. Ta łatwość to po dziś dzień jeden z podstawowych elementów filozofii sidemount. Do pokonywania zalanych syfonów Boone nie używał natomiast żadnego źródła wyporu.
W latach 70’ sidemount trafił na Florydę, dzięki Woody’emu Jasperowi. Eksploracja zalanych jaskiń wymusiła jednak zmiany w brytyjskim pomyśle. Dodano źródło wyporu i znacznie większe butle. Wkrótce Wes Skiles, Lamar Hires i inni nurkowie jaskiniowi zaczęli używać konfiguracji bocznej do eksploracji zalanych jaskiń, a nowy sposób na sidemount zaczęto początkowo nazywać florydzkim, później amerykańskim. W tamtych czasach nie było komercyjnych rozwiązań tej konfiguracji sprzętowej, tak powszechnie dostępnych dzisiaj na rynku sprzętu nurkowego. Wkrótce potem sidemount pojawił się na półwyspie Jukatan.
Kursy nurkowania IANTD
Sidemount był częścią szkolenia jaskiniowego IANTD od początku istnienia tej federacji. W latach 80’ i 90’ konfiguracja sidemount była już stosowana do eksploracji jaskiń na całym świecie. Pozwoliło to na przesunięcie horyzontów eksploracji jaskiniowej znacznie dalej niż komukolwiek wcześniej mogło by się wydawać. To jednak nie koniec historii. Kiedy konfigurację boczną zaczęto stosować również do penetracji wraków IANTD wprowadziła w 2006 roku kurs nurkowania Open Water Sidemount. Na wiele lat przed tym zanim to stało się modne. Europejską modę na sidemount zawdzięczamy uprzęży Razor, opracowanej przez Steve’a Bogaertsa. W Polsce szybko dopracowaliśmy się własnych rozwiązań, jak choćby uprząż Stealth firmy X-Deep, również z korzeniami na półwyspie Jukatan.
Zalety konfiguracji bocznej
Sidemount pozwala na łatwiejszy i zdrowszy transport butli nurkowych na brzeg i ubieranie się w wodzie. Daje to niesamowitą ulgę dla kręgosłupa, w szczególności kiedy dostanie się do wody na nurkowanie wymaga od nas dłuższego spaceru. Ma to niebagatelne znaczenie dla wszystkich, którzy mają problem z udźwignięciem twinsetu, jak również dla wszystkich, którzy generalnie dbają o swoje zdrowie. Ze swojej strony znamy też kilka miejsc, z wejściami o tak znikomym przekroju, że w twinsecie po prostu wcisnąć się tam nie da, lub takich gdzie dojście z dużym ciężarem na plecach generuje praktycznie pewność poślizgnięcia się i upadku.
Sidemount zacznie podnosi poziom bezpieczeństwa naszego nurkowania. W konfiguracji bocznej mamy błyskawicznie dostępne pod ręką dwa całkowicie niezależne źródła gazu, z dwoma pierwszymi i dwoma drugimi stopniami. Pradwopodobieństwo awarii aż dwóch niezależnych systemów oddychania w trakcie jednego nurkowania jest praktycznie pomijalne. Sidemount ułatwia również dzielenie się gazem z nurkami, którym w wyniku awarii lub nieuwagi tego gazu zabrakło. Zamiast dzielić się gazem z jednego automatu, czy też holować pechowca na swoim wężu po prostu zamieniamy się butlami. To proste rozwiązanie zapewnia szansę sprawnej ewakuacji nawet z miejsc takich, jak ciasne jaskiniowe korytarze z dużą ilością restrykcji.
Kurs nurkowania sidemount
Sidemount jest dość popularną opcją w świecie sprzętu nurkowego. Razor, X-Deep, Dive Rite, Hollis, czy Tecline… Możemy dziś wybierać spośród wielu rozwiązań zarówno przetestowanych na najtrudniejszym froncie jaskiniowej eksploracji oraz w nurkowaniach głębokich, jak i tych nieco tańszych, a wystarczających, by rozpocząć przygodę z nurkowaniem w konfiguracji bocznej. Sprzęt to jednak nie wszystko, potrzebujesz wiedzy jak przygotować i dostosować swoją uprząż do siebie i tylko do siebie, tak by okazała się idealnym rozwiązaniem umożliwiającym lepsze nurkowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na kurs nurkowania IANTD Sidemount Open Water Diver.
Nie sprzęt a filozofia…
Sidemount to filozofia, a nie produkt z pudełka. Mamy różną budowę ciała i odmienne potrzeby w nurkowaniu, różniące się w zależności od rodzaju planowanych nurkowań, poziomu naszego doświadczenia i umiejętności oraz wymogów stawianych przez środowisko zewnętrzne. Konfiguracja boczna nadaje się doskonale pod lód, na wraki, nurkowanie wysokogórskie, oczywiście do kopalń i jaskiń.
Jest to również doskonałe rozwiązanie na wody otwarte, przede wszystkim dla kamerzystów, fotografów podwodnych i tych, którzy lubią po prostu ponurkować sami i ze względu na poziom doświadczenia mogą sobie na to pozwolić. Nie ma zatem jedynego sposobu i nie powinno być nawet dwóch identycznie skonfigurowanych uprzęży. Nauka nurkowania w konfiguracji bocznej to nauka myślenia, bo sidemount to perfekcyjne rozwiązanie dla myślących i świadomych nurków.
Jedna odpowiedź do “Sidemount”