Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku

Meksyk, Cenoty, nurkowanie jaskiniowe, Riviera Maya, Jukatan

Nurkowanie jaskiniowe to najwyższa forma nurkowania uprawiana przez ludzi. Nurkowie jaskiniowi to najlepiej przeszkoleni nurkowie, pośród nurków tzw. rekreacyjnych. Eksploratorzy jaskiniowi docierają do miejsc, w których nie było przed nimi nikogo od co najmniej 10 000 lat.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba, w historycznej sekcji supersystemu Sac Aktun w Meksyku (2021)

Początki nurkowania jaskiniowego

Nurkowanie jaskiniowe ma zaskakująco długą historię. Jeszcze w 1878 roku Nello Ottonelli eksplorował zalaną jaskinię Fontaine de Vacluse we Francji. W 1935 roku podjęto próby eksploracji syfonów Wookey Hole w Anglii.  W 1946 roku Jacques Cousteau powrócił do francuskiej jaskini Fontaine de Vacluse. W tym samym roku eksplorowano angielską jaskinię Keld Head przy użyciu rebreathera tlenowego. Pierwsze poważne eksploracje jaskiniowe zaczęły się jednak w 1950 na Florydzie po wynalezieniu akwalungu. W 1973 roku powszechne stały się twinsety (konfiguracja backmount), zaś nurkowie jaskiniowi wprowadzili do użytku w sprzęcie nurkowym inflator i octopus.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol w system Toh Ha w Meksyku (2017)

Początki nurkowania jaskiniowego w Meksyku

Pierwsi nurkowie jaskiniowi przybyli na półwysep Jukatan na początku lat 1980’. Eksplorowano wtedy takie systemy jak Carwash (Cenote Aktun Ha), Naharon (Cenote Crystal) i Maya Blue (obie znajdują się obecnie w supersystemie Ox Bel Ha), czy Xcaret – początkowo najdłuższa zalana jaskinia w Meksyku mająca, jak na dzisiejsze standardy, „zaledwie” 1100 m długości. Eksploracjach tych udział wzięli m.in.: Scheck Exley, Ned DeLoach i Karen Exley. Opowiadali, że zaskoczyła ich haloklina oraz zjawisko fałszywej podłogi wywołane przez cząstki wiszące na haloklinie w wyniku perkolacji pobudzonej bąblami powietrza wydychanymi przez przepływających nurków oraz niesamowita widoczność, sięgająca aż 116 metrów.

Helitkyty – nurkowanie jaskiniowe w systemie Koox Baal w Meksyku (2022)

Krystaliczną przejrzystość wody zmierzono w systemie Nonec. Pod koniec dekady odkryto systemy Dos Ojos, Nohoch Nah Chich (oba obecnie w supersystemie Sac Aktun) i Sac Aktun. Trwający kolejne prawie trzydzieści lat wyścig o najdłuższą zalaną jaskinię na Ziemi rozpoczął się na dobre.

Nurkowanie jaskiniowe w systemie Dos Pisos w Meksyku (2017)

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku

W nurkowaniu jaskiniowym nie chodzi o rekordy, jednak i takie się zdarzają. Najgłębiej nurkującym nurkiem jaskiniowym jest Polak – Krzysztof Starnawski. Najdłuższe przepłynięcie (ponad 22 km) w trakcie nurkowania jaskiniowego należy również do Polaka – Bartosza Buszko. 3 maja 2023 Davide Marchetti wykonał najdłuższe, jak do tej pory, nurkowanie jaskiniowe bez pomocy skuterów. Przepłynął wtedy o własnych siłach 8592 m w sekcji Nohoch Nah Chich supersystemu Sac Aktun, w ciągu ponad 10 godzin.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba, w historycznej sekcji supersystemu Sac Aktun w Meksyku (2020)

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku z polskim przewodnikiem

Zapraszamy na nurkowanie jaskiniowe w Meksyku z polskim przewodnikiem, który może się pochwalić kilkunastoletnim doświadczeniem w tutejszych jaskiniach 😎👌 Nurkowanie w konfiguracjach sidemount i backmout, z jednym czy kilkoma stage’ami, również CCR. Nurkom powracającym na półwysep Jukatan polecamy kilkudniowe programy trawersów ze stopniowym rozpoznawaniem poszczególnych odcinków jaskiń przed finalnym przepłynięciem całego zaplanowanego odcinka. Nurkujemy zarówno w popularnych, jak i mniej znanych i rzadziej odwiedzanych partiach systemów na Riviera Maya 🖖🤠

kontakt: +52 984 876 1504 (WhatsApp)

Nurkowanie jaskiniowe studni krasowej Blue Abyss przez Diaz Line, w sekcji Nohoch Nah Chich suspersystemu Sac Aktun w Meksyku (2018)
× Zapraszamy do kontaktu :)