Nurkowanie Cenote The Pit

Nurkowanie w Cenote The Pit, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, Cenoty, nurkowanie kawernowe, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie kawernowe w Cenote The Pit to jeden z punktów kulminacyjnych programów nurkowań rekreacyjnych w Meksyku. Cenote The Pit to gigantyczna studnia krasowa o dużej przejrzystości wody. Ogrom tej cenoty wręcz przytłacza, szczególnie jeśli z dozwolonej dla nurkowań rekreacyjnych głębokości 40 m spojrzysz do góry, ku niewielkiemu z tej perspektywy wejściu. Jeśli będziesz miał szczęście, wejście to będzie rozświetlone promieniami Słońca, rozchodzącymi się po cenocie aż na głębokość talusa. Jeżeli dodatkowo będziesz miał szczęście, po przeciwnej stronie cenoty będzie akurat grupa nurków, a chmury bąbli z ich automatów będą srebrzyć się w promieniach Słońca. Jeśli natomiast będziesz miał jeszcze więcej szczęścia zanurzysz się do cenoty sam, tylko ze swoim przewodnikiem, bądź przewodnikiem i partnerem, ale to już w dzisiejszych czasach bardzo rzadka okoliczność…

Nurkowanie w Cenote The Pit, Sistema Dos Ojos, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2016

Cenote The Pit, jedna z nagłębszych studni na Riviera Maya

Cenota The Pit nosi obecnie oficjalnie nazwę Cenote Jacinto Pat, aczkolwiek nadal lepiej znana jest pod oryginalną nazwą Cenote The Pit, lub jej hiszpańską wersją Cenote El Pit. Cenote The Pit należy do systemu jaskiniowego Dos Ojos. Sistema Dos Ojos to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Riviera Maya. Pod gigantyczną studnią cenoty The Pit znajdują się głębsze partie systemu Dos Ojos. Są to przy okazji najgłębsze partie jaskiniowe na Riviera Maya. To osławione: Wakulla Room, Next Generation Tunnel, Alf Passage i Skid Road Passage. Ten ostatni, Skid Road Passage ma głębokość aż 119,1 m. Daje to systemowi Dos Ojos prowadzenie, pod względem głębokości, wśród wszystkich systemów jaskiniowych na Riviera Maya. To tam mniej więcej Krzysztof Starnawski szuka wielkiego połączenia pomiędzy systemami Dos Ojos i Sac Aktun.

Inne głębokie jaskinie na półwyspie Jukatan

Głębszy od Cenote The Pit jest mający ponad 140 m karaibski Blue Hole, odkryty przez Jacquesa-Yvesa Cousteau. Jednak Blue Hole to dawna cenota znajdująca się w Morzu Karaibskim. Jedyna głębsza jaskinia na Jukatanie od cenoty The Pit to cenota Sabak Ha. Aczkolwiek Cenote Sabak Ha znajduje się nieopodal Merida, po zachodniej stronie półwyspu, nie na Riviera Maya. Cenote Sabak Ha ma ponad 150 m głębokości, jednak nikt do tej pory nie dotarł do jej dna. Najgłębsze nurkowanie w Sabak Ha wykonał Andreas Matthes. W dodatku Matt to również jeden z pierwszych nurków na świecie używających konfiguracji dualrebreather.

Tajemnice Cenote The Pit

W Cenote The Pit spotykamy mitycznego węgorza jaskiniowego, zwanego tsucan (Anguilla rostrata). Przyjrzyj się uważnie, bo widać go na filmie. Kolejną ciekawostką cenoty The Pit były dwa szkielety ludzkie tzw. Paleoamerykanów, czy też Paleoindian. Oba szkielety, mające prawdopodobnie ponad 13 tys. lat odkrył eksplorator Louis Leal. Niestety oba te szkielety wyciągnięto z cenoty, aczkolwiek jeśli będziesz się dobrze rozglądać wypatrzysz tam całkiem sporo innych kości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *