Nurkowanie Cenote Dos Ojos, Barbie Line

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie kawernowe w Cenote Dos Ojos. Wspaniała trasa z cenoty Eastern Eye przez Barbie Line, do cenoty Western Eye i z powrotem do cenoty Eastern Eye. Barbie Line to jedna z najpopularniejszych tras kawernowych na Riviera Maya, czyli dostępnych wszystkim nurkom rekreacyjnym. Początek Barbie Line, jej północna część (między innymi widoczna na filmie grupa stalagnatów), jest tak naprawdę jaskinią…

Nurkowanie na Barbie Line, Cenote Dos Ojos, Sistema Dos Ojos, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2013

Nurkowanie w systemie Dos Ojos

Cenote Dos Ojos zarejestrowana została w słynnym materiale filmowym telewizji IMAX. W związku z tym po dziś dzień jedna z lin jaskiniowych w Sistema Dos Ojos nosi nazwę liny IMAX. Jest to lina prowadząca z cenoty Dos Ojos obok cenoty Ta’ak Bi Ha, w kierunku cenoty The Pit, najsłynniejszej cenoty na Riviera Maya. W Cenote Dos Ojos mamy dwie trasy dostępne do nurkowania kawernowego. Pierwsza to Barbie Line, zaprezentowana na filmie. Barbie Line ma długość około 415 m. Druga trasa w Dos Ojos, wzdłuż której możliwe jest nurkowanie kawernowe to lina prowadząca do Bat Cave (Jaskini Nietoperzy). Ta lina ma 320 m długości.

Sistema Dos Ojos to jeden z dłuższych systemów jaskiniowych na Riviera Maya, który ma ponad 80 km łącznej długości korytarzy. Aczkolwiek trwają intensywne prace nad połączeniem systemu Dos Ojos z systemem Sac Aktun. Takie połączenie uczyniłoby z Sac Aktun najdłuższy zalany system jaskiniowy na Ziemi. Wiadomym jest, iż nad wielkim połączeniem systemów Dos Ojos i Sac Aktun pracuje między innymi od 2009 roku słynny polski eksplorator jaskiniowy Krzysztof Starnawski. Rodakowi oczywiście życzymy sukcesu!

Jeśli nie nurkowałeś jeszcze w Cenote Dos Ojos zobacz jak wspaniałe to wrażenia. Jeżeli nurkowałeś niech obudzą się w Tobie wspomnienia. Wybierz się z nami do Meksyku i zanurkuj kolejny raz w Cenotach na Riviera Maya.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *