Jaskinia Nietoperzy

Zwiedzanie Meksyku, nietoperze, Jaskinia Nietoperzy, Cueva de los Murcielagos, Calakmul, Campeche, Jukatan, Meksyk

Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos) w Campeche to potężnych rozmiarów lej krasowy. Co wieczór, przed zachodem Słońca wylatują z niego dziesiątki tysięcy nietoperzy. Nietoperze w Cueva de los Murcielagos najpierw kręcą się po spirali dookoła leja, a następnie wylatują zwartym strumieniem ze studni. Tak skrzydlata podziemna armia udaje się na nocne polowanie. Ten zdumiewający fenomen przyrodniczy trwa ponad pół godziny.

Jaskinia Nietoperzy – Cueva de los Murcielagos, Calakmul, Campeche, Jukatan, Meksyk

Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos) – jak trafić?

Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos) znajduje się nieopodal drogi federalnej 186, mniej więcej na wysokości skrętu do stanowiska archeologicznego Calakmul. Na miejscu warto pojawić się na co najmniej 40 minut przed zachodem Słońca. Obserwację tornada nietoperzy przed zachodem Słońca można sprawnie połączyć ze zwiedzaniem ruin Majów na terenie stanowiska archeologicznego Calakmul.

Jaskinia Nietoperzy Cueva de los Murcielagos Capmeche Meksyk zwiedzanie Meksyku
Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos), Capmeche, Meksyk – wieczorny przelot nietoperzy nad drogą federalną 186.

Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos) w Campeche to swego rodzaju ewenement. Warto pamiętać, że na terenie Meksyku żyje aż 137 gatunków nietoperzy w ośmiu różnych rodzinach. Co najmniej 37 gatunków nietoperzy żyje na półwyspie Jukatan. To jakieś 42 % ogółu nietoperzy w Meksyku. Na zróżnicowanie gatunkowe nietoperzy na Jukatanie ma wpływ różnorodność dostępnych refugiów, jak jaskinie, cenoty i generalnie leje krasowe. Najwięcej nietoperzy na półwyspie Jukatan należy do rodziny Phyllostomidae (19 gatunków), następnie Vespertilionidae (7 gatunków) i Mollosidae (6 gatunków). Na tą olbrzymią różnorodność gatunkową nietoperzy na Jukatanie Najmniej zróżnicowana gatunkowo, w odniesieniu do nietoperzy, jest północ półwyspu Jukatan. 70% nietoperzy na kontynentach Ameryk jest zagrożone wyginięciem ze względu na utratę naturalnych habitatów.

Jaskinia Nietoperzy Cueva de los Murcielagos Capmeche Meksyk zwiedzanie Meksyku
Jaskinia Nietoperzy (Cueva de los Murcielagos), Capmeche, Meksyk – wieczorny przelot nad lasem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *