Robbie Schmittner & Guillermo de Anda
Najdłuższa zalana jaskinia na świecie – Sac Aktun
2018-01-31

Ojamo Mine

Finlandia, kopalnia Ojamo, nurkowanie jaskiniowe w Finlandii

 

Finlandia to kraj pozbawiony naturalnych jaskiń. Twarda granitowa skała nie ulega chętnie rzeźbieniu przez podziemne rzeki. W Finlandii bardzo popularne jest jednak nurkowanie jaskiniowe w zalanych kopalniach. Mocne granitowe ściany dają dla odmiany stabilność ich ścianom i sklepieniom. Jedną z fińskich pereł nurkowania jaskiniowego jest kopalnia Ojamo.

Ojamo to pochodząca z XIX-go stulecia zalana fińska kopalnia wapienia. Początkowo wapień wydobywano tutaj metodą odkrywkową – tak powstał zbiornik, który jest dziś w całości zalany przez wodę. Gdy wyrobisko Ojamo zrobiło się zbyt głębokie, wydobycie wapienia przeniesiono do odchodzących z centralnego kotła tuneli. W czasie II-giej Wojny Światowej funkcjonował tu obóz jeniecki. Jeńcy mieszkali w namiotach na powierzchni ziemi i byli zmuszani do pracy w kopalni. Operacje górnicze w kopalni Ojamo zakończono w latach 60’ XX-go stulecia ze względu na spadek opłacalności wywołany niskimi cenami wapienia. Kopalnia Ojamo zaczęła wtedy stopniowo wypełniać się wodą, w dłuższej perspektywie czasu umożliwiając w Lohja nurkowanie jaskiniowe.

Nurkowanie jaskiniowe w kopalni Ojamo to gigantyczne komory, w których próżno jest szukać wzrokiem przeciwległej ściany. Nurkowanie jaskiniowe w kopalni Ojamo zacząć można już na najpłytszym poziomie 28 m, jednak główna sztolnia kopalni Ojamo może schodzić na głębokość aż 250 m (podobno nikt jeszcze nie był w Ojamo na samym dole, a najgłębsze nurkowanie jaskiniowe tam to zaledwie 160 m). Woda w kopali Ojamo ma stałą temperaturę 4˚C. Temperatura wody w jeziorze w miesiącach zimowych opada nawet do 1˚C, jednak wtedy w wyrobisku Ojamo mamy najlepszą wizurę, która w miesiącach wiosennych i letnich spada do pół metra…

Kopalnia Ojamo najbardziej popularne miejsce nurkowe w całej Finlandii. Mieszcząc się w Lohja, kopalnia Ojamo położona jest niedaleko, bo zaledwie 60 km na zachód od Helsinek. Dla nurków jaskiniowych dostępny jest parking, tuż przy pomoście, ogrzewane baraki i wygodna wiata. W wodzie, na głębokości 6 m znajduje się na stałe zatopiony habitat, który może pomieścić 4 osoby oraz podwieszony doń deco bar. Nurkowanie w Ojamo w miesiącach zimowych i wiosennych to zarazem nurkowanie podlodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *