Mapa Sistema Minotauro z nagrodą Salonu Kartograficznego NSS 2014
2014-08-04
Xibalbaonyx-oviceps-cenote-zapote
Xibalbaonyx oviceps – nowy gatunek prehistorycznego potwora odkryty w jaskiniach
2017-05-22
Chichen Itza, Maya ruins at the Yucatan Peninsula, Mexico, Kukulkan's Pyramid (El Castillo)

Chichen Itza, ruiny Majów na północy półwyspu Jukatan w Meksyku i Piramida Kukulkana (El Castillo)

Kolejna cenota w Chichen Itza - archeolodzy odkryli jaskinię pod Piramidą Kukulkana

Meksyk, Jukatan, Chichen Itza, Cenoty, archeologia Majów

Chichen Itza, El Castillo (Kukulkan Pyraimd), Maya Ruins, Yucatan Peninsula, Mexico

Piramida Kukulkana (El Castillo) w ruinach Majów w Chichen Itza na Jukatanie w Meksyku

Chichen Itza, Piramida Kukulkana, Sacred Cenote i Cenote Xtoloc

Centrum Chichen Itza: Sacred Cenote, Piramida Kukulkana (El Castillo), Ossario (Piramida Wielkiego Kapłana) i Cenote Xtoloc

Każdy kto choć raz był w Meksyku na Jukatnie, nawet jeżeli nie interesuje się archeologią Majów, czy też archeologią generalnie słyszał zapewne o wspaniałych ruinach cywilizacji Majów w Chichen Itza. Ruiny Majów w Chichen Itza to niesamowita architektura, zarówno w przepakowanych oryginalnie majańskich stylach Puuc i Chenes, jak i będącym wizytówką miasta kosmopolitycznym stylu Maya-Toltec, z którego słynie monumentalna architektura Chichen Itza. Kolejną rzeczą, która już w przeszłości nadała sławę miastu są jego cenoty. Szczególnie Sacred Cenote, która stanowiła prawdopodobnie jedno z największych miejsc kultu na północnym Jukatanie, od początku historii Chichen Itza.
Cenoty w Chichen Itza stanowią istotną składową architektury krajobrazu, podobnie jak we wszystkich miastach Majów na północy półwyspu Jukatan (na południu Jukatanu cenoty stanowią rzadkość, w architekturze krajobrazu Majów występuje tam jednak zawsze jakaś święta jaskinia, z której wyszli na świat ich przodkowie i która legitymizuje ich prawo do danego terytorium). W Chichen Itza znajdziemy aż 13 cenot. Jednak, oprócz Sacred Cenote, jeszcze trzy zyskały szczególne znaczenie, układając się wraz z Sacred Cenote w krzyż, w którego centrum znajduje się Piramida Kukulkana - najbardziej monumentalna budowla w Chichen Itza, wzniesiona w eklektycznym stylu Maya-Toltec. Archeolodzy jakiś czas temu zrozumieli, że wybór miejsca, w którym wzniesiono El Castillo (Piramidę Kukulkana) nie był przypadkowy.
Chichen Itza i jaskinia pod Piramidą Kukulkana

Chichen Itza i jaskinia pod Piramidą Kukulkana

I właśnie teraz świat obiegła sensacyjna wiadomość o odkryciu jaskini w samym sercu Chichen Itza, pod jej centralną budowlą - Piramidą Kukulkana, określaną jako jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Grupa archeologów z UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México) pod kierownictwem Rene Chavez Segura, stosując metodę elektrooporową odkryła pod Piramidą Kukulkana jaskinię o rozmiarach 34,5 m na 25 m i prawie 20 m głębokości. Nowa cenota jest elementem systemu, woda przepływa przez nią z północy na południe. Istnieje szansa, że system ma połączenie z jaskinią odkrytą przez Edwarda Thompsona pod Ossario - Piramidą Wielkiego Kapłana. Sklepienie jaskini pod Piramidą Kukulkana znajduje się niestety zaledwie pod pięciometrową warstwą wapienia, powodując ryzyko jej zawalenia w miarę postępu rozpuszczania skał przez wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *