O mnie

Cenoty, Meksyk, półwysep Jukatan… gdy przyleciałem tu po raz pierwszy w 2008 poczułem, że to jest moje miejsce na Ziemi. Pokochałem Cenoty i już w 2010 zorganizowałem pierwszą wyprawę nurkową do Meksyku i Belize. Jeszcze w tym samym roku, już jako instruktor nurkowania wróciłem na Jukatan, aby przejść kurs nurkowania jaskiniowego i przeżyć podróż przez kilkanaście stanów Meksyku, przejeżdżając ponad 5000 km. Odwiedziłem wtedy najciekawsze stanowiska archeologiczne Meksyku, od Tuli i Teotihuacan, po Monte Alban i Palenque. Przede wszystkim jednak zdobyłem szlify nurka jaskiniowego, a moim instruktorem był nieoceniony Marco Wagner. O wrażeniach z tej wyprawy możesz przeczytać tu: Meksyk, blog bez cenzury…

W latach 2010-2020 organizowałem regularnie wyprawy nurkowe do Meksyku, Belize i Gwatemali na półwyspie Jukatan, a także do wielu innych krajów na świecie. Jednak to w Meksyku, jako moim miejscu, spędzałem po kilka miesięcy w roku, zdobywając kolejne nurkowe doświadczenia i poznając tutejsze jaskinie. Uczyłem się zaawansowanych technik nurkowania jaskiniowego, jak sidemount i kartografii jaskiń. Wśród moich instruktorów są: legendarny Bil Phillips (RIP) i Alessandro Reato. Pracowałem jako przewodnik kawernowy, pokazując nurkowanie w Cenotach nurkom rekreacyjnym oraz jako przewodnik jaskiniowy dla certyfikowanych nurków jaskiniowych, pokazując im najpiękniejsze jaskinie. Zwiedzałem również na własną rękę liczne stanowiska związane z archeologią Majów w Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasie. Zostałem archeologiem podwodnym, następnie archeologiem-majanistą.

Na nurkowanie rekreacyjne w Meksyku i Cenotach zapraszam wszystkich nurków rekreacyjnych. W ramach tych nurkowań poznajemy najpiękniejsze Cenoty Kawernowej Korony Jukatanu, ale również podnosimy swoje umiejętności nurkowe w takich aspektach jak wyważenie (ściągam z nurków masę niepotrzebnego balastu), pozycja i praca płetwami oraz trudna sztuka oddychania tak, by zużywać mniej powietrza. Tych, którzy zakochają się w Cenotach zapraszam na kursy nurkowania sidemount, essentials diver i advanced nitrox, a następnie na kursy nurkowania jaskiniowego z Alessandro Reato, w których asystuję i w razie czego tłumaczę.

Na nurkowanie jaskiniowe w Meksyku, na Riviera Maya i w Belize na Caulker Caye zapraszam nurków jaskiniowych, certyfikowanych w uznanych międzynarodowo federacjach nurkowych. Na Riviera Maya organizuję nurkowanie w zarówno dobrze znanych i chętnie odwiedzanych systemach, jak Sac Aktun, Ox Bel Ha, Koox Baal, Minotauro, Toh Ha, Dos Pisos, jak również w nieznanych prawie nikomu cenotach położonych głęboko w selwie. Zapraszam na nurkowanie zarówno w konfiguracji sidemount, jak i backmount, na dwie butle, ze stejdżami lub w rebreatcherze. Obowiązuję co najmniej jeden kurs nurkowania zrealizowany u instruktora jaskiniowego z Riviera Maya!

Na zwiedzanie ruin Majów w Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasie zapraszam wszystkich żądnych wiedzy i przygód. Mam przygotowane programy o różnym stopniu zaawansowania, od objazdów samochodem popularnych stanowisk, jak Chichen Itza, Tikal, Calakmul, po kilkudniowe trekkingi czy rajdy quadami przez selwę do ruin El Mirador czy Nachtuun. W ramach takich wypraw opowiadam o historii i osiągnięciach cywilizacji Majów, i historii archeologii Majów i eksploracji Mezoameryki. Wyprawy krajoznawcze to również doskonała okazja do spotkań z przyrodą: na trasie, w selwie udawało nam się spotkać nawet pumy i jaguary!