Jukatan

Wyjazdy do Meksyku, Belize i Gwatemali

Jukatan to półwysep wcinający się pomiędzy wody Zatoki Meksykańskiej a Morze Karaibskie. Półwysep Jukatan obejmuje dzisiaj trzy meksykańskie stany: Yucatan, Campeche i Quintana Roo., Belize (dawny Honduras Brytyjski) i północną część Gwatemali (departament Peten). Od przesmyku Tehuantepec oddziela go Rio Urubamba, uznawana za zachodnią granicę Półwyspu. Jukatan to szczególne miejsce w historii naszej planety. Dzisiejszy półwysep Jukatan to pochodząca z paleogenu rafa koralowa, nie przypadkiem pamiętająca zmierzch ery dinozaurów. Właśnie tutaj miał miejsce kataklizm, który przypieczętował koniec ich ery, otwierając nowy rozdział w dziejach życia na Ziemi. Dzisiaj ledwie już widoczny, w większej części ukryty w wodach Zatoki Meksykańskiej, 180-cio kilometrowej średnicy krater Chicxulub to świadectwo uderzenia asteroidy, która 65 milionów lat temu położyła kres panowaniu gadów na Ziemi, zapoczątkowując trwającą wiele lat, podobną nuklearnej, zimę.
Największym skarbem Jukatanu są przebogate zjawiska krasowe, wyrzeźbione przez naturę w okresie ostatniego zlodowacenia. Poziom wody w oceanach znajdował się wtedy ponad 100 metrów niżej, pozwalając kwaśnym opadom drążyć wapienną skałę - pozostałości dawnej koralowej rafy, a w wydrążonych tunelach tworzyć przepiękne naciekowe formy: stalaktyty, stalagmity, stalgnaty, misy, polewy, heliktyty i draperie. Gdy morze powróciło wraz z ociepleniem klimatu, pełne wspaniałych skalnych sopli jaskinie na powrót zalała woda tworząc jedne z najbardziej zjawiskowych formacji na Ziemi – CENOTY.
Półwysep Jukatan to nie tylko nurkowanie, kawerny i jaskinie. Na całym świecie szeroko znana jest magia białego piasku cudownych karaibskich plaż, a meksykańska kuchnia należy do tanich, zdrowych i smacznych. To doskonałe miejsce na wypoczynek pod palmami.
Jukatan kryje też wiele innych skarbów. Ponad cztery tysiące lat temu zakiełkowała tu i rozkwitła jedna z najbardziej tajemniczych cywilizacji. Kultura, o której wiemy coraz więcej, dzięki kolejnym odkryciom archeologicznym i odszyfrowywaniu kolejnych glifów majańskiego pisma. Majowie posiadali dość zaawansowaną wiedzę z zakresu astronomii i matematyki, by na podstawie informacji, które udało się odzyskać z jednej ocalałych ksiąg Majów, skomponować tablice ruchów Wenus używane w nowoczesnej astronomii.