Cenoty, filmy nurkowe, galeria podwodna video

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku

Nurkowanie jaskiniowe znacznie różni się od nurkowania rekreacyjnego również pod względem czasu trwania. Szukając obrazów prezentujących nurkowanie jaskiniowe nie spodziewajmy się zatem kilkunastosekundowych klipów z ulubioną rybką, albo błyskomiotnych teledysków z najlepszymi ujęciami na koralowej rafie. Nurkowanie jaskiniowe to spokojna kontemplacja piękna i potęgi natury, doświadczenie obcowania z miejscami, które niedostępne są zwykłym nurkom. Filmy nurkowe mogą być dla nurków jaskiniowych wsparciem i dodatkowym narzędziem przy planowaniu kolejnych nurkowań w danych jaskiniach.

 

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos (Sistema Ka’p’el Nah), luty 2017

Sistema Dos Pisos (esp: Dwa Piętra) leży jakieś pięć kilometrów drogą 307 na południe od Tulum – turystycznej perły na Riviera Maya, na terenie ranczo El Campesino, należącego do Dona Roberto Canche Camara. Pierwszymi eksploratorami Sistema Dos Pisos byli Gunnar Wagner i Robbie Schmittner. Film rejestruje trawers upstream z cenoty Jaaleb (maaya: paka nizinna) do cenoty Báalam (maaya: jaguar), kilka punktów nawigacyjnych w drodze powrotnej oraz sporo ujęć z bocznych korytarzy jaskini Dos Pisos w okolicach cenoty Jaaleb.Jaskinia Dos Pisos systematycznie się rozrasta…

Kamera i montaż: Przemek Trześniowski.

Jaskinia Chechem Ha, sanktuarium Majów w Cayo, Belize, luty 2016

Chechem Ha (maaya: Trująca Woda) to jaskinia, która przez ponad tysiąc lat służyła Majom, jako miejsce składania ofiar i odprawiania rytuałów. Następnie jaskinia zostało zapięczętowana w trakcie wojny między miastami, których ruiny nazywamy dzisiaj Caracol (Belize) i Naranjo (Gwatemala). Jaskinię odkrył William Plytez, gdy jeden z jego psów zapędził się do niej za uciekającym zwierzęciem. Jaskinia Chechem Ha położona jest całkiem blisko głównego szlaku turystycznego, przerzucającego każdego dnia setki turystów pomiędzy Belize i Gwatemalą, nie jest ona jednak tak szeroko reklamowana jak inne belizejskie jaskinie, choćby Actun Tunichil Muknal (ATM Cave). Po jaskini oprowadza odkrywca we własnej osobie. 

Kamera i montaż: Przemek Trześniowski.

Nurkowanie kawernowe w Cenote Dreamgate, Sistema Sac Aktun, styczeń 2016

Cenota Dreamgate (eng: Brama Snów) to najpiękniejsza z cenot na Jukatanie, w których dopuszczone jest nurkowanie kawernowe, czyli takie dostępne dla nurków rekreacyjnych pod opieką nurków jaskiniowych. Cenote Dreamgate słynie z przepięknych i niezwykle kruchych dekoracji, dlatego też na nurkowanie tutaj zapraszamy wyłącznie najbardziej doświadczonych nurków rekreacyjnych, prezentujących doskonały trym i pływalność. Jaskinia ta długo była niezależnym systemem, jednak Robbie Schmittner przyłączył ją wreszcie do systemu Sac Aktun 02-go Maja 2009, a Alessandro Reato do systemu Hidden World 11-go Listopada 2012. Dreamgate to niesamowite miejsce do nurkowania oczywiście również dla nurków jaskiniowych, z licznymi jumpami, T’s i mocno skomplikowaną nawigacją jaskiniową. Dobrze poprowadzone nurkowanie kawernowe w odcinku upstream powinno trwać co najmniej godzinę, w downstream ok. czterdziestu minut. Zdaniem wielu instruktorów jaskiniowych nie jest to trasa kawernowa, szczególnie w znacznie ciemniejszym i zawalonym zwałami osadu odcinku downstream.

Kamera: Piotr Marszalik, montaż: Przemek Trześniowski.

Nurkowanie kawernowe w Cenote The Pit, Sistema Dos Ojos, styczeń 2016

Cenote The Pit / Cenote Jacinto Pat to jedna z najsłynniejszych cenot na Riviera Maya. To pod nią ukrywa się najgłębsze miejsce w jaskiniach na wschodnim Jukatanie – pasaż Skid Row o głębokości 119.1 m, odkryty przez Steva Bogaertsa. Sama cenota The Pit (Jacinto Pat to nazwa majańskiej społeczności, na której terenie leżą cenoty m.in. El Pit, Dos Palmas i Dos Ojos) ma głębokość około 55 m i przechodząc w korytarz prowadzący w dół na 100 m ku Wakulla Room. Z dna studni cenoty The Pit wyrasta talus, potężny stożek rumoszu skalnego utworzony z zawalonego sklepienia i materii organicznej, jaka przez tysiąclecia osuwała się do cenoty. Wokół szczytu talusa unosi się srebrna chmurka siarkowodoru sprawiając, że stożek wygląda niczym wyspa wyłaniająca się z mgieł. W Cenote El Pit odkryto dwa szkielety tzw. Paleoamerykanów, ludzi wykazujących cechy fenotypowe podobne do ludów z Południowo-Wchodniej Azji. My natrafiliśmy tym razem na węgorza jaskiniowego 😉

Kamery: Piotr Marszalik i Przemek Trześniowski, montaż: Przemek Trześniowski.

Nurkowanie kawernowe na Barbie Line w Cenote Dos Ojos, Sistema Dos Ojos, marzec 2013

Cenote Dos Ojos (esp: Dwoje Oczu) to jedna z najsłynniejszych tras kawernowych na Riviera Maya. W tym miejscu mamy tak naprawdę aż trzy cenoty: Eastern Eye (eng: Oko Wschodnie), Western Eye (eng: Oko Zachodnie) i Batcave (eng: Jaskinia Nietoperzy). Nurkowanie dla nurków rekreacyjnych możliwe jest jedną z dwóch tras kawernowych: Batcave lub Barbie Line. Nurkowie jaskiniowi mają ze szczytu tej ostatniej szeroką autostradę prowadzącą przez Dos Palmas aż do Cenote The Pit / Cenote Jacinto Pat. Cenote Dos Ojos to bardzo popularne miejsce. Mimo wysokich cen wstępu odwiedza je bardzo wielu nurkowych turystów z hoteli w Playa del Carmen – niestety ma to przełożenie na stan zachowania jaskini, a są tu naprawdę niesamowite dekoracje. Aby nasycić się pięknem cenoty Dos Ojos trzeba nurkować bardzo powoli.

Kamera i montaż: Przemek Trześniowski.