Nurkowanie w kopalni Kowary Podgórze

Kowary, zalana kopalnia uranu “Podgórze”

Polska, Kowary, nurkowanie overheadowe, kopalnia “Podgórze”. Kopalnia “Podgórze” w Kowarach to najgłębsze znane i zarazem jedno z najbardziej wymagających nurkowisk w Polsce. W czasach PRL sowieci wydobywali w Kowarach uran. Kopalnia “Podgórze” to miejsce, w którym odkryto również anomalię radonową. Niegdyś funkcjonowało w kopalni “Podgórze” uzdrowisko, a radon nadal obecny jest w suchych korytarzach, czuć go również w najwyższych partiach wody. Warto przynajmniej raz w życiu wybrać się do Kowar na nurkowanie.

Nurkowanie w kopalni “Podgórze”, Kowary, Polska

Kowary – nurkowanie w kopalni “Podgórze”

W Kowarach mamy możliwość nurkowania na kolejnych, odległych co 40 m piętrach kopalni “Podgórze”. Najpłytsze z nich znajduje się na głębokości 31 m. Kolejne na głębokości 71 m. Jeszcze następne już na głębokości około 111 m. W stosunku do powierzchni ziemi znajdują się one na głębokościach 40, 80, i 120 m jednak poziom wody w kopali “Podgórze” utrzymywany jest na stałej głębokości 9 m, dzięki stałemu odpływowi. Poziomy te łączy kilka głębokich szybów, między innymi szyb o głębokości 242 m. Szyb widoczny na filmie ma 180 m. Jak widać Kowary i kopalnia “Podgórze” oferują warunki do bardzo głębokich nurkowań, znacznie głębszych niż choćby osławione jezioro Hańcza, czy meksykańskie cenoty Sabak Ha i The Pit. Kowary zatem to miejsce, w którym zrealizowano jak do tej pory najgłębsze nurkowanie w Polsce. Autorem rekordu głębokości był Michał Rachwalski 2015 – 157 m.

Nurkowanie w Kowarach nie należy do łatwych. W korytarzach kopalni “Podgórze” zalegają duże ilości osadu. Tunele w kopalni często przegrodzone są zaporami, które eksploratorzy kopalni Kowary z biegiem lat demontują. Układ korytarzy w Kowarach nie jest tak prosty jak np. w kopalni Maria Concordia. W kopalni Kowary sporo jest dodatkowych szybów oraz bocznych pomieszczeń. W kopalni “Podgórze” ani w jej pobliżu nie ma sprężarki, a tym bardziej mieszalni gazów. Do widocznej na filmie sztolni o głębokości 180 m prowadzi poziomy chodnik o długości około 670 m. W kopalni „Podgórze” panuje wysoka wilgotność 97% i stała temperatura około 9˚C. Temperatura wody na głębokości 40 m utrzymuje się w okolicach 11˚C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *