Cenote Dreamgate - Brama Snów - nurkowanie kawernowe

Kawernowa Korona Jukatanu

Cenote Dreamgate N 20,1835 W 87,2355, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk

Cenote Dreamgate – Brama Snów, to jedno z najpiękniejszych miejsc w skali całej planety. Cenota odkryta została relatywnie niedawno - nurkowanie kawernowe przeprowadza się w Dreamgate dopiero od roku 2008. Utrudniony dojazd i ostrożna polityka właściciela gruntu sprawiły, że niewielu tutaj dociera nurkowych turystów, i dobrze… Nasze pierwsze nurkowanie kawernowe w Cenote Dreamgate miało miejsce w marcu 2010, w ramach wyprawy klubu nurkowego ALPHA-DIVERS na półwysep Jukatan. Wjazd do Cenote Dreamgate znajduje się na północ od Tulum, mniej więcej kilometr na południe od wjazdu do Cenote Dos Ojos. Szutrowa droga, raczej pod auto terenowe, prowadzi jakieś cztery kilometry przez las. Po drodze widać niestety kilka świeżutkich rezydencji, stawianych na gruncie sprzedanym już przez właściciela terenu. Na nurków czeka teraz palapa i wygodne schody prowadzące do wertebu - w 2010 do cenoty schodziło się po drabinie, a sprzęt nurkowy był spuszczany i wciągany na linie.

Nurkowanie kawernowe w Cenote Dreamgate

Nurkowanie kawernowe w Cenote Dreamgate to zaszczyt i najlepszy pomysł na ukoronowanie wyjazdu nurkowego oraz serii nurkowań w Cenotach na Riviera Maya. W cenocie, w okolicach pomostu znajdziecie trzy zakończenia lin prowadzące do jaskiń. Obojętnie czy wybierzecie pierwszą, czy drugą z lewej znajdziecie się na najpiękniejszej trasie kawernowej, czyli dostępnej nurkom rekreacyjnym na Riviera Maya.

Nurkowanie w Cenote Dreamgate na Upstream Line

Cenote Dreamgate w odcinku upstream to miejsce niesamowicie wręcz piękne, pełne smukłych i niezwykle delikatnych stalaktytów. Miejscami są to wręcz przypominające makaron rurki naciekowe – wczesna forma tworzenia się skalnego sopla, której zaszkodzić mogą nawet bąbelki z nurkowego akwalungu. Dlatego Dreamgate to cenota dla nurków o prawdziwie doskonałej pływalności i mało komu pozwala się w tym miejscu na kręcenie filmu czy robienie zdjęć (standardowo jest to zakazane). Krystalicznie czysta woda o przejrzystości sięgającej 80m i tysiące widocznych w każdym kierunku fantazyjnych formacji krasowych sprawiają, że płetwonurek może poczuć się w Cenote Dreamgate niczym w magicznym lesie Fangorn z kart książek Tolkiena. Zupełnie jakby Dreamgate była portalem do innego, wypełnionego magią świata, a nurkowanie tutaj umożliwiało niedostrzegalne przepłynięcie przez cienką tkankę rzeczywistości pomiędzy wymiarami - Brama Snów! Jeśli przyjrzycie się uważnie, w każdym momencie tego nurkowania zauważyć można ledwie dostrzegalną poświatę z cenoty pomiędzy gęsto usianymi formacjami krasowymi. Trasa kawernowa prowadzi pomiędzy gęsto rozmieszczonymi stalagnatami, nurkować należy zatem bardzo ostrożnie i powoli. W upstreamowej części Cenote Dreamgate znajduje się również wypełniona powietrzem poduszka. Przy zachowaniu olbrzymiej ostrożności, by niczego nie zniszczyć można wynurzyć się w niej i obserwować długotrwały proces tworzenia się stalaktytów. To przedziwne uczucie stać się świadkiem zjawiska, które ukształtowało niepowtarzalne piękno wszystkich Cenot na Jukatanie. Niestety w Cenote Dreamgate coraz więcej jest połamanych stalaktytów – widok już powszechny w cenotach bliższych turystycznym molochom jak Cancun czy Playa del Carmen. Czar Cenot, który przyniósł im popularność staje się powoli przyczyną ich zguby… Znane są hańbiące opowieści o instruktorze nurkowania wód otwartych, który bez przeszkolenia jaskiniowego kilkakrotnie zaklinował się w stalaktytach Cenote Dreamgate, kosząc sufit swoim dwupalnikowym rebreatherem. Nurkowanie kawernowe w odcinku upstream Cenote Dreamgate powinno trwać ok. 60 minut.

Nurkowanie w Cenote Dreamgate na Downstream Line

Lina prowadząca do pętli downstream w Cenote Dreamgate położona jest nieco dalej na prawo. Trasa w kierunku downstream jest lekko mówiąc mroczna i prowadzi wzdłuż hałd materii organicznej nawiezionej do syfonu prądem wypływającym z cenoty przez tysiąclecia. Gdzieniegdzie przez sklepienie jaskini przebijają korzenie drzew zwieszając się nad hałdą.  Tuż na początku nurkowania w downstream Cenote Dreamgate warto zwrócić uwagę na niedoszły stalagnat. Tragicznej parze jaskiniowych kochanków: stalaktytu ze stalagmitem, do połączenia po wsze czasy przed zalaniem jaskini zabrakło zaledwie kilku milimetrów. To doskonały przykład utrwalenia konkretnego momentu w czasie, w bardzo zamierzchłej przeszłości, jaki stanowią meksykańskie Cenoty. Lina jaskiniowa w odcinku downstream Cenote Dreamgate zawraca wokół talusa znajdującego się pod suchą kopułą. Można się w tym miejscu bezpiecznie wynurzyć, bez obawy o zniszczenie delikatnej struktury Dreamgate. Prowadzi stąd na powierzchnię drabina, pozwalająca na awaryjne wyjście z jaskini poprzez wąski otwór w sklepieniu jaskini. Powrót z odcinka downstream do Cenote Dreamgate znajduje się po drugiej stronie leja krasowego. Zdaniem wielu poważnych instruktorów nurkowania jaskiniowego oraz obrońców delikatnego ekosystemu Cenot na Jukatanie, obydwie opisane trasy wychodzące z Cenote Dreamgate wykraczają poza standardowo pojmowane nurkowanie kawernowe. Wielu spośród nurków rekreacyjnych, którzy dostąpili zaszczytu nurkowania w Cenote Dreamgate podczas wypraw nurkowych klubu ALPHA-DIVERS podziela tą opinię...

Eksploracja Cenote Dreamgate i Sistema Dreamgate

Pierwszymi odkrywcami Cenote Dreamgate w latach 90' byli Buddy Quattlebaum i Chris Stanton. Jaskinię eksplorowali później również Alessandro Reato, Steve Bogaerts, Alain Pocabelli i Robbie Schmittner. Oprócz Cenote Dreamgate w Sistema Dreamgate było jeszcze kilka cenot. Trasa downstream prowadzi do bailoutu, który powstał poprzez poszerzenie otworu znajdującego się w sklepieniu półsuchej komory i wstawieniu weń drabiny tak, aby mógł się w niej zmieścić człowiek. Kolejną cenotą w dawnym systemie jest Cenote Pierre's Hole (16Q 0459093 UMT 2244625). Wjazd do cenoty z drogi 307 znajduje się jakieś 400 m w stronę Tulum od bramy prowadzącej do Cenote Dreamgate. Pierwsi eksploratorzy cenoty to Pierre Watson, Buddy Quattlebaum i Chris Stanton.  Cenote Dreamgate i dawny system Dreamgate 2-go Maja 2009 zostały włączone do wielkiego supersystemu Sac Aktun przez Robbiego Schmittnera poprzez Cenote Koxul Ka'an. W 11-go Listopada 2012 Alessandro Reato połączył Dreamgate z Sistema Hidden World.  Ulotne piękno Bramy Snów, czyli Cenote Dreamgate, uwiecznione zostało na dwóch filmach BBC: w odcinku „Caves” serii „Planet Earth”, oraz „Secrets of the Maya Underworld”. Polecamy również materiał zarejestrowany w trakcie jednej z wypraw klubu nurkowego ALPHA-DIVERS prezentujący nurkowanie kawernowe w odcinku upstream Cenote Dreamgate: