Sistema Koox Baal

Nurkowanie jaskiniowe na Riviera Maya w Meksyku

 

 
System Koox Baal

Sistema Koox Baal  to obecnie trzecia co do długości zalana jaskinia Meksyku i trzecia co do długości zalana jaskinia Ziemi. Po zrzuceniu z podium systemu Dos Ojos, system jaskiniowy Koox Baal ustępuje jedynie dwóm supergigantom, systemom: Sac Aktun i Ox Bel Ha.

Sistema Koox Baal to od sierpnia 2017 93.621 km oporęczowanych korytarzy, 26.2 m w najgłębszym znanym miejscu jaskini i aż 56 cenot. Pierwszymi eksploratorami Sistema Koox Baal byli Gunnar Wagner i Robbie Schmittner. Na liście eskploratorów znajdziemy również takie nazwiska, jak: Alex Reato, Bil Phillips, Steve Bogearts, Jim Josiak, Marty O’Farrell, Petr Chmel, Miloslav Dvoracek, Harry Hicks, Radoslav Husak, Daniel Hutnan, Martin Hutnan, Karol Kyska, Radek Jancar, Andres Labarthe, Miroslav Manhunt, Michal Megela, Theirry Minet, Zdenek Motycka, Sabine Schnittger, Wulf Schubert, Jan Sirotek, Sarka Stepanova, Kamila Svobodova, Radoslav Teichmann, Max oraz Laura Tobey. To właśnie Czesi zrzeszeni w CSS (Czech Speleological Society) wykonali cztery piękne mapy systemu Koox Baal opublikowane przez QRSS i jest to dzięki temu największy obecnie na Ziemi podwodny skartowany system.

Sistema Koox Ball na podium: 09/12 2011 zespół CSS w składzie Miroslav Manhart i Daniel Hutnan włączył do Koox Baal system Tux Kupaxa, dając Sistema Koox Baal pozycję czwartej zalanej jaskini Ziemi. Sistema Nai Tucha wniósł do Koox Baal 19,85 km. System Koox Baal miał już wtedy 75,140 km, niewiele już ustępując systemowi Dos Ojos. Kolejne, niezależne eksploracje Alexa Reato, CSS oraz Jima Josiaka i Marty’ego O’Farrella przedłużyły Sistema Koox Baal do ponad 90-ciu kilometrów sprawiając, że Koox Baal zepchnął z podium Sistema Dos Ojos, który następnie po włączeniu do Sistema Sac Aktun przez zespół GAM, prowadzony przez Robbiego Schmittnera na początku 2018-go roku przestał istnieć.

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Koox Baal wymaga dobrego terenowego samochodu. Wszystkie cenoty znajdują się na prywatnych ranczach, do których wjazd wymaga zgody właścicieli związanej z poleceniem przez jednego z lokalnych eksploratorów jaskiniowych. Sistema Koox Baal jest wciąż dziewiczy, więc chroni się go przed nieodpowiedzialnymi turystami bez odpowiedniego przeszkolenia i udokumentowanych umiejętności.

meksyk-cenoty-nurkowanie-jaskiniowe-koox-baal-naituchaNurkowanie jaskiniowe w Sistema Koox Baal. Fot: Przemek Trześniowski