Nurkowanie multistage na Northern Line

Nurkowanie jaskiniowe w systemie Dos Pisos

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos (Ka'p'el Nah) to również wyśmienita okazja na poszerzanie horyzontów i stopniowe zdobywanie doświadczenia w nurkowaniu multistage. Bardziej zaawansowanym nurkom jaskiniowym system Dos Pisos oferuje praktycznie niezliczenie wiele możliwości. Oczywiście, jeżeli nie czujecie się dobrze ze zużyciem gazu, możecie najpierw wykonać ze stagem standardowy trawers z Cenote Dos Pisos Sur do Cenote Dos Pisos Norte, ale przy nienajlepszym zużyciu gazu dużo ciekawszym doświadczeniem będzie rozłożenie trawersu na dwa nurkowania, pozostawienie REM-a lub cookie na linie głównej w odległości swej 1/3 zużycia gazu płynąc pod prąd, a więc z cenoty Dos Pisos Sur w stronę Cenote Norte, a następnie przeniesienie butli przez dżunglę na drugie nurkowanie do Cenote Baalam (Dos Pisos Norte) i komfortowe wykonanie tego trawersu z prądem. Majowie pracujący na ranczo Campesino na pewno chętnie pomogą w zatarganiu butli nurkowych przez selvę, a przy okazji wskażą drogę do północnej cenoty...

Nurkowanie w multistage w Sistema Dos Pisos otwiera jednak przed bardziej zaanwansowanymi nurkami jaskiniowymi wielkie możliwości. Ponieważ znacie już pierwsze T na linie głównej w Dos Pisos - skręcaliście tam w prawo do cenoty Baalam (Dos Pisos Norte) wykonując trawers Dos Pisos, czyli nurkowanie pomiędzy dwiema głównymi cenotami systemu, zastanawialiście się na pewno dokąd prowadzi dalej poręczówka w lewo, od dobrze znanego wam skrzyżowania T. Aby się o tym przekonać wystarczyłoby zabrać na nurkowanie jedną dodatkową butlę stage, jednak by móc dłużej zachwycać się pięknem Northern Line – Liny Północnej, która ciągnie się dalej na zachód i na północ od wspomnianego T warto zabrać dwie butle, wykonując bardzo przyjemne nurkowanie multistage do północnej części systemu Dos Pisos. Niezwykle ważnym czynnikiem powiększającym bezpieczeństwo nurków jaskiniowych zaczynających dopiero przygodę z nurkowaniem multistage, jest bailout, czyli awaryjna droga ucieczki w postaci dobrze wam znanej z trawersu w Dos Pisos cenoty Baalam (Cenote Dos Pisos Norte).

Nurkowanie multistage w Sistema Dos Pisos, Main Line, a potem Northern Line zaczynamy tak samo jak trawers pomiędzy głównymi cenotami systemu, opisany tutaj: Nurkowanie #1 - Trawers Dos Pisos. Drugi stage deponować będziemy w głównym korytarzu systemu Dos Pisos – ostrożnie z poręczówka, która biegnie tutaj zwykle dość daleko od spągu. Pierwszy stage zdeponujemy prawdopodobnie gdzieś pomiędzy markerem systemowym z podwójnymi strzałkami, a skrzyżowaniem T. Jest tutaj wiele miejsc, które doskonale się do tego nadają. Zaczynamy teraz właściwe nurkowanie, czyli penetrację północnej części systemu Dos Pisos. Jeżeli wybieracie się na nurkowanie w backmount powinniście bez trudu dopłynąć do drugiego T, a nawet nieco dalej w stronę północnego krańca Sistema Dos Pisos. Jeżeli będzie to nurkowanie w sidemount, na skrzyżowaniu macie dodatkowo wybór: nurkować dalej prosto, czy skręcić w lewo na zachód, w kierunku The Midas Touch. Nurkowanie do Midas Touch prowadzi jednak aż przez trzy restrykcje.

Northern Line Dos Pisos prowadzi przez korytarz nieco mniej przestronny niż główny korytarz systemu, niemniej pięknie udekorowany i z licznymi możliwościami penetracji korytarzy bocznych. Oczywiście nie polecamy jumpów już na pierwsze nurkowanie w północnej części systemu Dos Pisos, jednak niektóre markery systemowe dadzą wam dobrą orientację, w której części jaskini się znajdujecie. Dla uproszczenia obliczeń załóżmy, że deponując dwa stage po drodze osiągnęliście pierwsze T w 50-tej minucie swojego nurkowania. Jaskinia wiodła będzie z początku lekko na południowy-zachód, jednak już po około trzech minutach natkniecie się na pierwszy system marker, zaś lina skręci ostro w prawo na zachód. Za chwilę kolejny system marker z wyraźnie widocznym jumpem w lewo. W minutowych odstępach kolejne dwa markery systemowe, przy czym przy drugim (czwartym w kolejności od T) jaskinia skręci znów ostro w prawo, obierając kierunek północno-zachodni, a w jakieś dwie minuty później długo wyczekiwany przez nas kierunek północny. Tu na zakręcie poręczówki w prawo mamy aż dwa markery systemowe (przed i po stacji). Powinniście dotrzeć do tego miejsca w jakieś osiem minut od T, mniej więcej po godzinie odkąd zaczęło się wasze nurkowanie. W jakieś cztery minuty później podwójny system marker. Strzałki te oznaczają ważne skrzyżowanie korytarzy jaskiniowych w systemie Dos Pisos, a w tym wypadku jump na Killing Joke Line. Gdzieś tam za potężnym uwałem, powstałym w wyniku zawalenia się sklepienia znajduje się przejście do olbrzymiej dalszej części systemu, łatwiej dostępnej z cenoty Monkey Dust i pięknie zaprezentowanej na mapie QRSS tej części systemu. Po kolejnych czterech minutach (jakieś 18 minut od pierwszego T) dwa markery systemowe przed i za stacją na stalagnacie. Pięć minut później, jakieś 23 minuty od T i około 73-ciej minuty od wejścia do cenoty i nurkowania w bardzo zdecydowanym tempie docieracie do drugiego T. Skrzyżowanie na Northern Line prowadzi wprost dalej na północ, aż do końca znanej mapy systemu Dos Pisos, albo w lewo na zachód, do miejsca zwanego The Midas Touch. Wybór należy do was, z dobrym zużyciem gazu powinniście mieć w tym miejscu jeszcze co najmniej 50 bar na dalszą penetrację.