Boczne korytarze w rejonie Cenote Dos Pisos Sur (Cenote Jaaleb)

Nurkowanie jaskiniowe w systemie Dos Pisos

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos (Ka’p’el Nah) to przede wszystkim trawers z cenoty Jaaleb do cenoty Báalam (trawers z Cenote Dos Pisos Sur do Cenote Dos Pisos Norte). Jednak trawers zajmuje jedno nurkowanie (dwa na tych samych butlach, o ile zrobicie sobie przerwę na zwiedzanie selvy w okolicach Cenote Báalam). Po powrocie z pewnością jednak stwierdzicie, że warto spędzić trochę więcej czasu w tym wspaniałym systemie. Nic prostszego! Po drodze w górę głównego korytarza Dos Pisos widzieliście zapewne liczne markery systemowe, oznaczające jumpy do bocznych korytarzy, a trawers, szczególnie w kierunku odwrotnym był okazją do odszukania lin prowadzących do bocznych korytarzy Sistema Dos Pisos. Przyjrzyjmy im się teraz trochę bliżej…

Sistema Dos Pisos (Ka’p’el Nah) mimo zdecydowanej orientacji na osi północ – południowy wschód urozmaicony jest wieloma bocznymi korytarzami, które najczęściej jednak zataczają łuki z powrotem do głównego korytarza systemu. Dobrą orientację w jaskini zapewnią nam markery systemowe – strzałki prowadzące do bocznych korytarzy, ważne jest jednak ustalenie sposobu w jaki będziemy je liczyć? W zależności od umiejętności, predyspozycji i konfiguracji nurkować możemy w bardzo różnym tempie: inaczej w sidemount, inaczej w twinsecie, inaczej z jednym lub kilkoma stage’ami. Czasy dopłynięcia do danego markera liczone od wejścia do jaskini są zatem miarodajne z pewnym przybliżeniem. Drugim, bardziej niezawodnym sposobem jest liczenie markerów systemowych. W tym wypadku musimy bardziej uważać, by nie przegapić żadnego. Pierwszy system marker w systemie Dos Pisos znajduje się jeszcze w strefie cavern i wskazuje po prostu cenotę Jaaleb, ale poręczówka biegnie tam górą, więc większość wpływających do jaskini nurków go nie zauważa. Dla uproszczenia będziemy go również pomijać. Markery systemowe liczymy oczywiście w kolejności od cenoty Jaaleb (Cenote Dos Pisos Sur).

Pierwszy system marker, po wypłynięciu z początkowego tunelu oznacza pierwszy jump w lewo. Boczna poręczówka ukryta jest za dekoracją jaskini, więc po dotarciu do strzałki trzeba jej szukać patrząc w lewo pod kątem 90 stopni. Lina ta jest natomiast bardzo dobrze widoczna w drodze powrotnej z trawersu z Cenote Dos Pisos Norte do Cenote Dos Pisos Sur,a ponieważ dostępne trasy są tu dość krótkie można właśnie wracając z trawersu wykonać to nurkowanie (potrzebna rekalkukacja!). Po założeniu krótkiego jumpa wkrótce dopłyniecie do T. Poręczówka w lewo poprowadzi w rejon cenoty Soots’, poręczówka w prawo w rejon cenoty Fred’s Shaft. W jednym i w drugim wypadku po drodze będziecie docierać do kolejnych skrzyżowań T, trzeba zatem zabrać ze sobą odpowiednią ilość markerów osobistych. W jednym i drugim przypadku czeka nas nurkowanie w syfonowej części systemu, a niski przekrój korytarzy i restrykcje predysponują nurkowanie bardziej do konfiguracji sidemount niż backmount.

Jeżeli popłyniecie w lewo od T, wkrótce natkniecie się na kolejne T. Poręczówka na wprost poprowadzi do Cenote Soots’, poręczówka w lewo do restrykcji za nią natomiast będzie jeszcze jedno T. Korytarz w lewo prowadzi w kierunku wertepu cenoty Jaaleb, ale kończy się ślepo, korytarz w prawo jest krótki. Jest tu naprawdę nisko, a na dnie, jak to w syfonie zalega sporo osadu.

Jeżeli popłyniecie w prawo od T można tam jeszcze przez chwilę popływać dostojnie w twinsecie. Dostojnie ponieważ na dnie zalega sporo materii organicznej i stateczne nurkowanie tam oznacza dobrą widoczność w drodze powrotnej. Zwróćcie uwagę na zabarwioną humusem i kwasami taninowymi wodę, która gromadzi się pod sklepieniem jaskini – selva jest tu naprawdę, bardzo, bardzo blisko. Po kilku minutach poręczówka doprowadzi was do restrykcji to ładne miejsce, ale jeśli wybraliście się na nurkowanie w twinie, zawróćcie proszę tutaj. W komnacie, tuż po przejściu przez ładnie udekorowaną restrykcję znajduje się kolejna restrykcja, tym razem prowadząca w dół, na dolnym zaś piętrze kolejne T. Poręczówka w prawo prowadzi dalej w dół odległość spągu od sufitu jednak zmniejsza się na tyle, że jest to typowo na sidemount. Poręczówka w lewo prowadzi do kolejnego, trzeciego już T. Z tego skrzyżowania możemy wybrać drogę prosto, lub w prawo. Poręczówka na wprost jest krótka i prowadzi do Cenote Fred’s Shaft. Woda na płyciźnie jest tu również wyraźnie zabarwiona taniną. Zwracajcie uwagę na rezerwę gazu – na nurkowanie w systemie Dos Pisos z pewnością jeszcze nie raz wrócicie.

Drugi system marker z liny głównej oznacza jump w prawo. Naprawdę ciężko jest go przegapić, w przestronnym pomieszczeniu boczna poręczówka jest widoczna znacznie wyraźniej od liny głównej. Nurkom jaskiniowym wychowanym w innych częściach świata i nie przyzwyczajonym do labiryntu jaskiniowych korytarzy na Riviera Maya zdarzało się podobno przez pomyłkę popłynąć dalej wzdłuż tej liny, bez zauważenia przeskoczonego jumpu – Francja-elegancja, ale na Jukatanie uważajcie proszę na zaawansowaną nawigację jaskiniową, która na Riviera Maya nie jest symulowana, a prawdziwa :/. Nurkowanie wzdłuż bocznej poręczówki to nurkowanie jaskiniowe w syfonowej części systemu, przekrój pionowy korytarzy w niektórych miejscach nie jest zbyt wysoki, jednak przy odpowiednich umiejętnościach nadaje się znacznie lepiej na nurkowanie w twinsecie niż pierwszy jump w lewo. Mamy tu nieco zwisających korzeni, zaś na samym końcu liny duża poduszka powietrzna. Można się w niej wynurzyć, popatrzeć i posłuchać przez chwilę jak stalaktyty rosną. Oczywiście bardzo przyjemna trasa na nurkowanie w sidemount.

Trzeci system marker prowadzi do najbardziej klimatycznych korytarzy w tej części systemu. Braine Loop jest zdecydowanie najpiękniejszą z pętli w Sistema Dos Pisos. Na trzeci system marker powinniście się natknąć około 7-9-tej minuty od wejścia do jaskini z cenoty Jaaleb. Nurkowanie jaskiniowe na Braine Loop przypomina nurkowanie w dżungli, dzięki niesamowicie licznym włosowatym korzeniom drzew zwieszającym się w wielu miejscach ze sklepienia. Oprócz zwisających korzeni mamy tu również przepiękne dekoracje krasowe. Warto pokusić się o sprawdzenie skrótu do liny głównej, prowadzącego przez przepiękny dwupiętrowy pasaż (biała strzałka, znajdziecie na pewno). Przejście nadaje się zarówno na sidemount, jak i backmount, tylko proszę delikatnie z jaskinią!). Pętla Braine Loop zawraca do liny głównej, gdzie zobaczycie czwarty system marker. Wyjście ze skrótu znajduje się całkiem niedaleko, ale nie jest oznakowane. Jeżeli po trawersie szukacie pomysłu na drugie nurkowanie w Dos Pisos i nie wiecie na ile będziecie mogli sobie pozwolić do 1/3, zdecydowanie polecamy rozpoczęcie nurkowania od drugiego jumpa w prawo i wspaniałej pętli Braine Loop. Lina jumpowa zaczyna się niedaleko od liny głównej, ale nie jest dobrze widoczna – po założeniu jumpa podpłyńcie jednak metr w przód, a potem popatrzcie ostro w prawo do tyłu, tak była ukryta za stalagmitami. Polecamy zabrać ze sobą cztery szpulki jumpowe i zatoczenie na Braine Loop ósemki, z uwzględnieniem skrótu.

Piąty system marker to drugie wyjście z Braine Loop.

Szósty i siódmy system marker prowadzą w lewo. Oba stanowią skrót liny głównej, jednak korzystając z niego w trakcie trawersu z Cenote Dos Pisos Sur do Cenote Dos Pisos Norte omijalibyście jedne z najwspanialszych dekoracji w systemu Dos Pisos, a mianowicie gigantyczne stalagnaty podpierające sufit jaskini Dos Pisos w jej najwyższym miejscu.

Ósmy system marker znajduje się w centrum dwóch pętli, które leżą mnie więcej w połowie drogi z cenoty Dos Pisos Sur (Cenote Jaaleb) do cenoty Dos Pisos Norte (Cenote Báalam). Wejście na pętlę Gunny’s Stall, na wschód od liny głównej jest od tej strony nieoznakowane, więc jeśli dotarliście do ósmnej strzałki (czwartego jumpa w lewo) minęliście je jakiś czas temu, ale nic straconego. Liny bocznej do Ex-Loop Line, leżącej na zachód od liny głównej szukajcie po lewej stronie na górze, pośród krasowych dekoracji jaskini. Poręczówka poprowadzi przez restrykcję, gdzie warto odpiąć jedną butlę z sidemount, następnie przez pięknie udekorowane korytarze do rozległej sali, w której lina się kończy. Długi jump na wprost wskroś komnaty doprowadzi do liny głównej. Jeżeli popłyniecie stąd liną główną na wschód, za chwilę dotrzecie do dziewiątego markera systemowego wskazującego jump prowadzący do Gunny’s Stall.

Dziewiąty system marker wskazuje na piąty jump w prawo, prowadzący z liny głównej na pętlę Gunny’s Stall. Wyjście z pętli zawracającej na południe w stronę Cenote Báalam nie jest oznakowane, ale jeśli dotarliście aż tutaj musieliście minąć je wcześniej, jeszcze przed ósmym system markerem. Wykorzystując cztery szpulki jumpowe możecie śmiało pokusić się o wykonanie ósemki i zamknięcie najpierw pętli Ex-Loop Line, a następnie pętli Gunny’s Stall.

Dziesiąty system marker to długo wyczekiwany w trakcie trawersu z Cenote Dos Pisos Sur do Cenote Dos Pisos Norte zestaw podwójnych strzałek, który informuje nas, że oto znajdujemy się już bliżej cenote Báalam (Cenote Dos Pisos Norte) niż cenoty Jaaleb (Cenote Dos Pisos Sur). Strzałki oznaczają możliwy jump w lewo do prowadzącego na południe korytarza wzdłuż Rock Draper Line. Lina kończy się ślepo po kilku minutach.

Jedenasty system marker to tzw. false T, wyraźnie widoczne na ścianie. Pomiędzy liną główną, ostro skręcającą tu w prawo na północ, a Probe Line skręcającą po ścianie na południe występuje tu gap szerokości około jednego metra. Probe Line prowadzi początkowo na południe, a następnie skręca na zachód i znów na południe. Lina kończy się restrykcją, a następnie markerem systemowym wskazującym na możliwości dalszej eksploracji. O ile jesteście w sidemount nie backmount 😉

Dwunasty system marker to najważniejsze skrzyżowanie w centralnej części Sistema Dos Pisos. Powinniście tu dotrzeć w okolicach 44-50-tej minuty. Lina skręcająca w lewo prowadzi na południowy zachód w kierunku Northern Line i północnej części systemu. Lina skręcająca w prawo na północny wschód wiedzie już prawie prosto do cenoty Báalam (Cenote Dos Pisos Norte). Po drodze natkniecie się jeszcze na kilka markerów systemowych, ale to już tematy na całkiem inne nurkowanie jaskiniowe, ze względu na odległość od cenoty Jaaleb (Cenote Dos Pisos Sur).