Nurkowanie jaskiniowe Sistema Minotauro

Nurkowanie jaskiniowe w Minotauro, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe w Sistema Minotauro. Sistema Minotauro to słynna i wspaniale urozmaicona zalana jaskinia. Minotauro w niektórych sekcjach przypomina porzucony magazyn, w innych zagmatwany labirynt. W jeszcze innych natomiast zaczarowaną rzekę, nad którą unosisz się niczym w stanie nieważkości.

Minotauro. Meksykańskie labirynty.

Opublikowany przez Piotra Niewińskiego Piątek, 6 marca 2020
Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Minotauro, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk

Eksploracja systemu Minotauro

Eksploracja systemu Minotauro to dzieło naprawdę licznej rzeszy autorów. Wśród odkrywców przewijają się takie nazwiska jak: Bil Phillips (RIP), Fred Devos, Daniel Riordan, czy Christophe le Maillot oraz Bernd Birnbach, Yair Azubel, Kate Lewis, Mike Bandow i Alain Pocobelli. Survey Sistema Minotauro wykonywali niezależnie: Karin Pointner i Etienne Rousseau w 2011 roku, jednak ostatecznie cały system Minotauro zinwentaryzował ponownie w latach 2011-2013 Alessandro Reato. W 2013 roku powstała doskonała mapa Sistema Minotauro, za którą Alex Reato dostał nagrodę National Speleological Society.

System Minotauro zatrzymał się w wyniku prac Alessandro Reato na 8739 m łącznej długości korytarzy. W systemie Minotauro oficjalnie znajduje się pięć cenot: Minotauro, Estrella, Escalera, Piedra i Winz. Jenakże, jeśli uważnie przyjrzysz się mapie odkryjesz na niej szóstą, po dziś dzień nienazwaną cenotę. Uważaj, bo korytarz prowadzący do niej ma niewiele, bo około 30 cm wysokości. W takie właśnie jednak miejsca wciskał się Alex Reato szukając połączenia pomiędzy Sistema Minotauro a Sistema Tajma Ha. Wiadomo, że woda przepływa pomiędzy tymi systemami jednakże nikt do tej pory nie znalazł takiego połączenia. Najprawdopodobniej ono nie istnieje, jednakże po nauczce z Bypassem w Cenote Aktun Ha wszystkiego przecież można się spodziewać.

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Minotauro

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Minotauro, poza główną trasą prowadzącą przez Minotauro Loop to nurkowanie dla nurków w konfiguracji sidemount. Jeżeli to Twoje pierwsze nurkowanie w Minotauro zdecydowanie zacznij od Minotauro Loop i spróbuj najpierw zamknąć tam pętlę. Czekają Cię tam niesamowite wrażenia – nurkowanie nad rzeką halokliny. Następnie poodwiedzaj kolejne cenoty: Escalera, Piedra, Estrella i Winz. Kiedy już dobrze zaznajomisz się z kręgosłupem tej części jaskini Minotauro możesz próbować rozpoznawać skróty i jumpy – to już koniecznie w konfiguracji sidemount. Następnie dopiero pora na sekcję El Oriente i przejścia między El Oriente a Pętlą. Minotauro to temat naprawdę na lata…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *