Nurkowanie jaskiniowe Pet Cemetary

Nurkowanie jaskiniowe z Cenote Pet Cemetary do Blue Abyss i Dark Side of the Moon, Hacia Nohoch Nah Chich, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe cenoty Pet Cemetary do Blue Abyss i Dark Side of the Mioon. Cenote Pet Cemetary, znana obecnie jako Cenotes Sac Aktun znajduje się w historycznej sekcji Nohoch Nah Chich, supersystemu Sac Aktun. Blue Abyss to jedna z najsłynniejszych studni krasowych na Riviera Maya. Obok  The Pit / Jacinto Pat Cenote (55 m) i Hoyo Negro / Black Abyss (60 m). Głębokość Blue studni Abyss wynosi 71,6 m. Jednakże dotarcie do Blue Abyss jest znacznie bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w wypadku cenoty The Pit, czy studni Hoyo Negro.

Nurkowanie jaskiniowe. Pet Cementary do Blue Abyss

Opublikowany przez Piotra Niewińskiego Czwartek, 5 marca 2020
Nurkowanie jaskiniowe z Cenote Pet Cemetary do studni Blue Abyss i sekcji Dark Side of the Moon, Hacia Nohoch Nah Chich, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk

Nurkowanie jaskiniowe z Cenote Pet Cemetary

Cenote Pet Cemetary to dość rozległy i płytki obszar, pełen poduszek powietrznych. Nazwę swą cenota zawdzięcza temu, że znajdują się tutaj liczne kości zwierząt. Swego czasu była tu słynna, mająca około 730 metrów trasa kawernowa. Sama w sobie dłuższa niż obie liny kawernowe z Cenote Dos Ojos razem wzięte. Była to zatem najdłuższa trasa kawernowa na Riviera Maya. Do roku 2013, jako pierwsi na polskim rynku, robiliśmy tutaj nurkowania z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS. Obecnie jednak nurkowanie kawernowe w Pet Cemetary jest już niestety zakazane. Z liny kawernowej prowadzi natomiast kilka bardzo istotnych jumpów dla nurków jaskiniowych. Aż dwie trasy prowadzą z tej cenoty do słynnej studni krasowej Blue Abyss. Są to sławetne Diaz Line oraz X-Line. Sekcja Dark Side of the Moon jest jednak niemniej ciekawa, a znacznie bardziej spektakularna i o wiele bogaciej udekorowana. W swoich planach, oprócz Blue Abyss warto jest zatem zaplanować nurkowanie również w tym kierunku.

Nurkowanie w Cenote Pet Cemetary wymaga rejestracji w Cenote Republic i nurkowania z przewodnikiem z listy, którą prowadzi Louis Leal. W szczególności warto jest wybrać się na takie nurkowanie z Louisem! Nikt tak jak on nie zna wszystkich skrótów i tutejszych zakamarków. Bazę Cenote Republic znajdziesz tuż po skręcie z drogi federalnej 307 w kierunku Parku Dos Ojos. Nurkowanie jaskiniowe z Pet Cemetary, czy to do Blue Abyss, czy do Dark Side of the Moon warto jest zaplanować na co najmniej trzy butle. Warto też zabrać z sobą prowiant i spędzić miło tzw. czas w pomiędzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *