Nurkowanie jaskiniowe Cenote Kalimba

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba przez Paso de los Pozos. Kalimba (Calimba) należy do najstarszej części supersystemu Sac Aktun, zwanej obecnie Sistema Sac Aktun Historic Section. Jaskinia Kalimba (Calimba) niestety była przez jakiś czas zamknięta, szczęśliwie znów możemy uprawiać w niej nurkowanie jaskiniowe.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2018

Eksploracja Cenote Kalimba (Calimba)

Eksploracja Cenote Kalimba (Calimba) to solidny kawałek historii pierwszych lat eksploracji przyszłego supersystemu Sac Aktun. 11 kwietnia 1996 roku Sam Meacham i Bil Phillips (RIP) odnaleźli przejście z cenoty Kalimba do Paso de los Pozos przez mocno zakręcone Mi Sueno, Travertine Pools i Boa Restriction. Ponadto Bil Philips wykonał survey sekcji Kalimba. Przejście to otwierało w jedną stronę autostradę w kierunku Paso de Lagarto, umożliwiając nurkowanie trawersem aż do Cenote Grande. Natomiast w drugą stronę kierunki dalszej eksploracji upstreamowej części Sac Aktun. 22 maja 1997 Bil Philips i Daniel Riordan odkryli Trap Door w rejonie Cenote Azteca. Otwierało to drogę do Cenote Pabilanny i całych sekcji Si Bi Beh i Tum Ben Beh. Następnie 12 marca 1998 Bil Philips odkrył Lithium Sunset.

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Kalimba

Cenote Kalimba znajduje się kilka kilometrów na północny-zachód od Tulum, przy drodze federalnej 109, w kierunku ruin Coba. Znajdziesz ją po lewej stronie prawie, że tuż po zjeździe do Cenote Grande – serca supersystemu Sac Aktun. Zjazd do Grande Cenote oczywiście znajduje się, jak zawsze, po prawej stronie drogi 109. Po klucz do Cenote Kalimba należy zgłosić się do Louisa Leal, w Cenote Republic, przy zjeździe do Cenote Dos Ojos i wpisać na nurkowanie tam.

Meksyk, Jukatan. Jaskinia Kalimba

Opublikowany przez Piotra Niewińskiego Środa, 4 marca 2020
Nurkowanie jaskiniowe w konfiguracji sidemount w jakini Kalimba, Sistema Sac Aktun, Riveira Maya, Jukatan, Meksyk

Kalimba to bardzo ciekawie ukształtowana jaskinia, pełna różnorodnych dekoracji, nie jest jednak zbyt przestronna. Dlatego trudno polecać ją początkującym nurkom jaskiniowym. Koneserzy jednak będą tu czuć się jak w raju. Do cenoty Kalimba nie jest wpuszczany więcej niż jeden zespół jaskiniowy dziennie. Pomimo niewielkiej odległości od Tulum z łatwością odnajdziesz tu zatem klimat niczym z pierwszych lat eksploracji jaskiniowej na Riviera Maya. Na nurkowanie w Kalimba warto wybrać się z dobrym przewodnikiem i …warto się dobrze rozglądać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *