Nurkowanie jaskiniowe Dos Pisos

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos, jednej z najwspanialszych jaskiń w Meksyku. Na filmie zarejestrowane jest nurkowanie pod prąd liną główną z cenoty Jaaleb (Tepezcuintle), czyli Cenote Dos Pisos Sur do cenoty Báalam (Jaguar), czyli Cenote Dos Pisos Norte. Wspomniany trawers to podstawowe i najgoręcej polecanie nurkowanie jaskiniowe w tym systemie. Ponadto nurkowanie to uznawane jest za jedno z najbardziej emocjonujących nurkowań na Riviera Maya. Dodatkowo na filmie mamy fragment trawersu z powrotem oraz nurkowanie wzdłuż pierwszych trzech jumpów od głównej liny w prawo.

Nurkowanie jaskiniowe w Sistema Dos Pisos, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2017

Eksploracja systemu Dos Pisos

Sistema Dos Pisos znany jest również pod majańską nazwą Sistema Ka’p’el Nah, która oznacza dokładnie to samo. Nazwa jaskini, dwa piętra, pochodzi od schodzącego w dół na głębokość 24,4 m korytarza. Korytarz ten jest właśnie drugim, dolnym piętrem jaskini Dos Pisos. Zejście na dolne piętro znajduje się nieopodal cenoty Dos Pisos Norte, znanej też jako Cenote Báalam. Jaskinia Dos Pisos leży, podobnie jak jaskinia Chan Hol, na południe od Tulum.

Sistema Dos Pisos odkryto dopiero w 2000 roku. Pierwszymi eksploratorami systemu Dos Pisos byli Gunnar Wagner i Robbie “Xibalba” Schmittner oraz Martyn Farr, Steve Marsh, Phil Dotchon, Dig Hastilow, Pat Cronin i Fred Devos. Gunnar Wagner, prowadzący wtedy centrum nurkowe w Akumal organizował obok cenoty Dos Pisos Norte obozy jaskiniowe. W 2008 roku przeprowadzono ponowną inwentaryzację (resurvey) Dos Pisos. Projekt ten prowadzili Davied Sieff i Nadia Bernie, a wspierał ich Bil Phillips (RIP) oraz Greg Sommer, Scott Brooks, Kendall Raine, Oyvind Knutsen i Heidemarie Nordahl. Nadia Bernie wykonała następnie mapę systemu Dos Pisos. System miał w owym czasie ponad 33 123 stopy choć na mapie udokumentowano jedynie 15 667 stóp.

Eksploracja systemu Dos Pisos trwała jednak dalej. Prowadzili ją David Sieff i Nadia Berni oraz Robin Greaves i Bil Phillips (RIP). W kolejnych latach przyłączyli oni dodatkowo do systemu Dos Pisos rozległy obszar jaskiniowy od cenoty Monkey Dust. Było to kolejne 21,5 tys. stóp. W 2011 roku Nadia Bernie wykonała nową mapę tej partii systemu. Eksploracja Dos Pisos trwa do dziś. W 2019 roku system Dos Pisos miał łączną długość 14 756 m i pięć cenot w systemie. Oprócz cenoty Jaaleb (Tepezcuintle), czyli Cenote Dos Pisos Sur i cenoty Báalam (Jaguar), czyli Cenote Dos Pisos Norte są to cenoty: Monkey Dust, Fred’s Shafti Cenote Sootz’. Obecnie Sistema Dos Pisos to 13 pod względem długości system jaskiniowy na Riviera Maya

One Reply to “Nurkowanie jaskiniowe Dos Pisos”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *