Nurkowanie jaskiniowe Chan Hol

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol, Sistema Toh Ha, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol, jednej z najpiękniejszych jaskiń w Meksyku. Forza Line, Plain Line, Forward Line i The Professor Loop – wspaniale udekorowane jaskiniowe korytarze. Nurkowanie jaskiniowe w Chan Hol przypomina spacer przez zaczarowany park. Park za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle obrócony w kamień.

Nurkowanie jaskiniowe w Chan Hol, Sistema Toh Ha, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2017

Eksploracja jaskini Chan Hol

Cenote Chan Hol odkrył w 2004 roku Kim Davidsson. Przez dwa lata Chan Hol był jednym z najdłuższych systemów jaskiniowych na Riviera Maya z tylko jedną cenotą. Wreszcie w 2007 David Sieff i Nadia Berni oraz Alex i Thorsten Kampe włączyli go do systemu Toh Ha. Dopiero w 2009 roku Kim Davidsson znalazł połączenie z Cenote Ba’ab Zooz, która byłaby drugą cenotą w nieistniejącym już systemie Chan Hol. Piękna mapa jaskini Chan Hol wykonana została w tym samym roku przez Nadię Berni. Cenote Chan Hol leży podobnie jak Sistema Dos Pisos na południe od Tulum.

Archeologia i paleobiologia jaskini Chan Hol

Jeśli szukasz majańskich artefaktów i kości zwierząt w jaskiniach nic prostszego jak udać się do cenoty Chan Hol. Tuż obok zejścia do pierwszej komory, na skalnej półce po prawej stronie znajdują się resztki majańskiej ceramiki i kości. Nie jest to jednak oryginalny depozyt, a znaleziska najprawdopodobniej złożone w tym miejscu przez nie do końca świadomych eksploratorów jaskini Chan Hol. Pamiętaj proszę, że jeśli kiedykolwiek znajdziesz w jaskini jakiekolwiek kości bądź artefakty nie należy ich dotykać. W żadnym wypadku nie należy ich też odgrzebywać, czy przemieszczać. Zgodnie z prawem federalnym Meksyku znaleziska takie należy zgłosić do INAH.

W jaskini Chan Hol odnaleziono do tej pory aż trzy szkielety Paleoindian / Paleoamerykanów. Jeden z nich zaś zgubiono… Przekłada się to na jedną z bardziej sensacyjnych, a zarazem smutnych historii dotyczących eksploracji jaskiniowych i badań paleobiologicznych na półwyspie Jukatan. Pierwszy spośród wymienionych szkieletów odkryli Alex i Thorsten Kampe. Był to tzw. Young Man of Chan Hol. Drugi z nich odkrył Harry Gust. Niestety szkielet Young Man of Chan Hol został w całości usunięty przez paleobiologów z jaskini w lutym 2012. Wywołało to wielkie poruszenie wśród środowiska nurków jaskiniowych na Riviera Maya. Niestety jeszcze w tym samym miesiącu z jaskini zniknął szkielet zwany odtąd Stolen Girl from Chan Hol. Podsumowując, wydarzenia te kładą się cieniem na wzajemnych relacjach naukowców i nurków jaskiniowych. Trzeci szkielet w Chan Hol odkrył Vicente Fito w trakcie poszukiwań zaginionego szkieletu. W jaskini Chan Hol odkryto również ślady licznych palenisk służących Paleoindianom / Paleoamerykanom do …oświetlania jaskini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *