Nurkowanie jaskiniowe Blue Abyss

Nurkowanie jaskiniowe w Blue Abyss, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, film nurkowy

Meksyk, Jukatan, Riviera Maya – nurkowanie jaskiniowe w krasowej studni Blue Abyss. Blue Abyss to obok The Pit (55 m) i Hoyo Negro (60 m), jedno z trzech lokalnych ekstremów (71.6 m) w supersystemie Sac Aktun. Tutaj również, podobnie jak w The Pit znajduje się przejście na dolne piętro systemu, rozciągające się na głębokości ponad 100 m. Dotarcie do Blue Abyss to ponad 40 minut drogi z cenoty Pet Cemetery poprzez Diaz Line. Trasę tą widać na filmie. Mniej więcej podobnie, jednak trochę krócej będzie trwało nurkowanie przez X-Line. Na obu trasach znajdują się restrykcje, przy czym węższa z nich na trasie X-Line. Nosi ona nazwę Tank-Off-Tank-On restriction, aczkolwiek daje się ją przepłynąć w konfiguracji backmount.

Nurkowanie jaskiniowe w studni Blue Abyss, Hacia Nohoch Nah Chich, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk 2018

Podwodne życie w Blue Abyss

Nurkowanie jaskiniowe nie pozostaje niestety bez impaktu na wrażliwe środowisko jaskiniowe. Łatwo widać to po meksykańskich tetrach (Astyanax aeneus), które pływają za nurkami jaskiniowymi na duże odległości w głąb systemów. Ryby te polują w jaskiniach na bezbronne, ślepe troglobionty. Wykorzystują do tego mocne światło latarek nurków jaskiniowych. Ponadto tetry często pozostają głęboko w jaskiniach, na bardziej uczęszczanych trasach, czekając po prostu na kolejnych nurków. Niestety w drodze do Blue Abyss widujemy je praktycznie przez cały czas pomimo, iż nie jest ona teraz zbyt popularna.

Najciekawszym stworzeniem jaskiniowym napotkanym przez nas w Blue Abyss był endemiczny łopatonóg (Espeleonectus tulumnes). Łopatonogi (Remipedia) to ciekawa gromada skorupiaków opisana na podstawie kopalin. Następnie całkiem niedawno odkryto, że nadal żyją one w jaskiniach anchialinowych. Jak przystało na troglobionty łopatonogi są ślepe, jednak w odróżnieniu od innych mieszkańców zalanych jaskiń jadowite…

Eksploracja studni Blue Abyss

Studnię krasową Blue Abyss odkrył Steve Gerrard, autor poczytnej książki “Cenotes of Riviera Maya”. Dopłynął on do Blue Abyss najdłuższą możliwą trasą z cenoty Nohoch Nah Chich. Następnie odkryto dwie znacznie krótsze drogi do Blue Abyss z Cenote Pet Cemetary. By dotrzeć do Blue Abyss z cenoty Pet Cemetary oraz na płytsze nurkowanie w Blue Abyss wystarczą tylko trzy butle.

Nurkowanie jaskiniowe w Blue Abyss

Nurkowanie jaskiniowe w Blue Abyss to jedna z naszych ulubionych tras jaskiniowych. Dlatego bardzo chętnie powtarzamy ją kiedy to tylko możliwe. Nurkowanie w Blue Abyss możliwe jest tylko z zarejestrowanym przewodnikiem jaskiniowym, który dobrze zna trasę i lokalne warunki. Warto zaznaczyć, że Przemek Trześniowski znajduje się na tej liście.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *