Kopalnia Ojamo, nurkowanie jaskiniowe (overhead) w Finlandii
2018-04-17

Kopalnia Maria Concordia

Nurkowanie jaskiniowe w Polsce

 

Kopalnia Maria Concordia w Sobótce znajduje się u stóp legendarnej góry Ślęża. W latach 1920-1941 wydobywano tutaj magnezyt. Kopalnia Maria Concordia była wtedy własnością spółki Schlesische Magnesitgruben Wilhelm Koenitzer & Co GmbH. Magnezyt wydobywano początkowo na powierzchni, stopniowo pogłębiając kopalnię. Według znanych map istniało tu 17 szybów górniczych i 11 pięter, z których najpłytsze znajduje się tuż pod poziomem gruntu.

Kopalnia Maria Concordia zawiera klucz do tajemnic, jakich na Śląsku niemało. Podobno po roku 1941 Niemcy ulokowali tu tajne hitlerowskie zakłady zbrojeniowe, które miały mieścić się w szybach Elsa i Eva Helene. Podobno produkowano tutaj części do samolotów i ciągników artyleryjskich aż do stycznia 1945. Dotychczasowa eksploracja kopalni Maria Concordia nie ujawniła jednak śladu po zakładach Seehund. Po II-giej Wojnie Światowej ponownie uruchomiono eksploatację złóż magnezytu, którą kontynuowano w PRL do lat 60’.

Nurkowanie w kopalni Maria Concordia odbywa się poprzez szyb o głębokości ok 80 m. Lustro wody znajduje się na głębokości 40 m. Dotychczasowa eksploracja odsłoniła trzy zalane piętra na głębokościach 6, 14 i 36 do 40 m oraz kilka pięter suchych. Nurkowanie jaskiniowe (w tym wypadku mine diving) w oporęczowanej części korytarzy kopalni Maria Concordia można podzielić na dwa jednogodzinne nurkowania, lub też zwiedzić całość w trakcie jednego dwugodzinnego nurka. Poziom trudności nurkowania w kopalni Maria Concordia jest mniejszy niż nurkowania jaskiniowego w kopalni Podgórze w Kowarach. Wybierając się na nurkowanie jaskiniowe (mine diving) w Polsce warto zatem odwiedzić kopalnię Maria Concordia jako pierwszą. 

Kopalnia Maria Concordia znajduje się już szczęśliwie w dobrych rękach na prywatnym terenie. Gigantyczna praca włożona w udostępnienie kopalni Maria Concordia do nurkowania overhead zaowocowała niewątpliwie jednym z najciekawszych nurkowisk w Polsce. Na specjalnie w tym celu przygotowane podesty, położone tuż ponad lustrem wody dostajemy się dźwigiem obsługiwanym z powierzchni. W podobny sposób opuszczany i wyciągany jest sprzęt nurkowy. Doskonała infrastruktura i dobrze przygotowana załoga kopalni Maria Concordia budzi olbrzymi szacunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *