Formy krasowe – definicje
2010-01-01
Indiana Jones - Clovis First paradigm
Naia z Hoyo Negro – czy szkielet nastolatki pogodzi sprzeczne teorie?
2014-05-16
Alessandro Reato

Alex Reato

National Speleological Society Cartographic Salon 2011

NSS, kartografia jaskiń, Jukatan, Riviera Maya

Mapa Hacia Hol Kin Sistema Xunaan Ha, której autorem jest Alessandro Reato zdobyła tegoroczne wyróżnienie na Salonie Kartograficznym National Speleological Society 2011 w kategorii Apprentice. Sistema Xunaan Ha to piąty pod względem długości system zalanych jaskiń , na półwyspie Jukatan, w Meksyku. Podziemne korytarze systemu Xunaan Ha łączą ponad trzydzieści cenot. Alex Reato zaprezentował na mapie część systemu znajdującą się w sąsiedztwie cenoty Hol Kin w okolicach Chemuyil na Rivieria Maya. Wielkim celem jaki postawił przed sobą Alex Reato było przede wszystkim zaprezentowanie mieszkańcom, właścicielom gruntów i agencjom rządowym podziemnego skarbu, który nieuchronnie ulegnie zniszczeniu na skutek gwałtownego zasiedlania terenu ponad jaskiniami.

Hol Kin Section Sistema Xunaan Ha map

Mapa sekcji Hol Kin Section systemu jaskiniowego  Xunaan Ha autorstwa Alessandro Reato

 

National Speleological Society (NSS) to największa organizacja związana stricte z jaskiniami. NSS powstała w 1941 roku w USA, a dziś zrzesza ponad 10 tys. naukowców, konserwacjonistów, eksploratorów jaskiniowych, czy właścicieli jaskiń. Cartographic Salon NSS to, organizowane przy okazji dorocznych konwentów National Speleological Society, najbardziej prestiżowe spotkanie kartografów jaskiniowych, na którym prezentowane są najwspanialej wykonane mapy jaskiń i terenów krasowych z całego świata. Mapy mają dusze, a dobrze wykonana mapa jaskini to nie tylko zaawansowana technika, ale i dzieło sztuki. Salony Kartograficzne NSS mają na celu wymianę technik kartografii, prezentację nowych projektów eksploracyjnych i uznanie dla najlepszych w dziedzinie. Kartografowie prezentujący swoje dzieła na Salonie Kartograficznym po raz pierwszy mogą startować wyłącznie w kategorii Apprentice.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się w jaki sposób powstaje taka mapa, od eksploracji, poprzez survey i wreszcie samą kartografię Alex Reato wyjaśnia to krok po kroku na stronie il filo do Arianna. Polecamy lekturę i kursy IANTD Advanced Cave Survey Diver u Alexa Reato.

1 Komentarz

  1. […] po zakończeniu prac nad mapą sekcji Hol Kin systemu Xunaan Ha, za którą otrzymał nagrodę na Salonie Kartograficznym NSS 2011. Resurvey Sistema Minotauro na półwyspie Jukatan odsłonił nowe, nieznane wcześniej korytarze, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *