Indiana Jones - Clovis First paradigm
Naia z Hoyo Negro – czy szkielet nastolatki pogodzi sprzeczne teorie?
2014-05-16
Chichen Itza, Maya ruins at the Yucatan Peninsula, Mexico, Kukulkan's Pyramid (El Castillo)
Nowa cenota w Chichen Itza – jaskinia pod Piramidą Kukulkana
2015-08-13

National Speleological Society Cartographic Salon 2014

NSS, kartografia jaskiń, Jukatan, Riviera Maya

Mapa Sistema Minotauro, której autorem jest Alessandro Reato zdobyła tegoroczne wyróżnienie na Salonie Kartograficznym National Speleological Society 2014 w kategorii Experienced. Alex Reato rozpoczął resurvey systemu Minotauro w 2011 roku, po zakończeniu prac nad mapą sekcji Hol Kin systemu Xunaan Ha, za którą otrzymał nagrodę na Salonie Kartograficznym NSS 2011. Resurvey Sistema Minotauro na półwyspie Jukatan odsłonił nowe, nieznane wcześniej korytarze, częściowo możliwe do nurkowania jedynie w konfiguracji sidemount, ujawnił również kilka położonych, lecz niezarejestrowanych lin i dołączył do systemu nowe cenoty.

W wyniku eksploracji w Sistema Minotauro Alex Reato zbliżył się na odległość 47 m do Sistema Taj Mahal, z którego, zdaniem eksploratora czerpie swe wody system Minotauro, niestety nie udało mu się odnaleźć przejścia pomiędzy systemami, którym mógłby przecisnąć się nurek, nie doszło zatem do ich połączenia. Sistema Tajma Hal, jako dłuższy wchłonął, by w tym wypadku Sistema Minotauro. Kompleks połączonych jaskiń Taj Mahal – Minotauro miałby jednak w tym wypadku ponad 18 km długości co umieściłoby system w pierwszej dziesiątce zalanych jaskiń na Riviera Maya. Sistema Minotauro na zakończenie eksploracji pozostał w trzeciej dziesiątce pod względem długości zalanych jaskiń na Riviera Maya, podobnie jak Taj Mahal. System ma 8739 m, największą głębokość 16,8 m oraz cenoty: Minotauro, Estrella, Escalera, Pedra, Winz i nienazwaną cenotę położoną w centrum depresji rozdzielającej systemy Minotauro i Taj Mahal.

 

Hol Kin Section Sistema Xunaan Ha map

Mapa systemu jaskiniowego Minotauro autorstwa Alessandro Reato

Cartographic Salon National Speleological Society to, organizowane przy okazji dorocznych konwentów NSS, najbardziej prestiżowe spotkanie kartografów jaskiniowych, na którym prezentowane są najwspanialej wykonane mapy jaskiń i terenów krasowych z całego świata. Jak powiedział Bil Phillips, dyrektor Quintana Roo. Speleological Survey i mentor eksploratorów jaskiniowych na Riviera Maya „Alex Reato swą mapą Sistema Minotauro wzniósł kartografię jaskiniową na nowy poziom„.

Wykonanie mapy Sistema Minotauro zajęło Alexowi Reato ponad 184 godziny spędzone pod wodą, w trakcie 75 nurkowań jaskiniowych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii eksploracji systemu Minotauro i prac nad tą konkretną mapą Alex Reato wyjaśnia to krok po kroku na stronie il filo do Arianna. Polecamy lekturę strony i kursy nurkowania jaskiniowego IANTD Advanced Cave Survey Diver u Alexa Reato.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *