Stolen Girl From ChanHol
Skradziony szkielet z Chan Hol wydatowany dzięki analizie stalagmitu
2017-08-30
Nurkowanie-jaskiniowe-w-Cenote-Zapote-Ruta-de-las-Cenotes-Jukatan-Meksyk
Hells Bells – czy nacieki krasowe mogą powstawać pod wodą?
2017-10-16
Kowary, nurkowanie jaskiniowe, kopalnia uranu, Polska

Kowary, nurkowanie jaskiniowe, kopalnia uranu, Polska

Kowary, kopalnia "Podgórze"

Nurkowanie w zalanej kopalni uranu z okresu Zimnej Wojny - film nurkowy

Kowary, kopalnia "Podgórze" to najgłębsze obecnie znane nurkowisko w Polsce. W czasach PRL sowieci wydobywali tu uran do bomb atomowych, odkryto tutaj również anomalię radonową. Leczniczy gaz jest nadal obecny w suchych korytarzach, czuć go również w najwyższych partiach wody. W kopalni "Podgórze" znajduje się zalany szyb o głębokości 244 m. Tutaj również padł rekord głębokości nurkowania jaskiniowego w Polsce (Michał Rachwalski 2015 157 m ) i nie jest to z pewnością ostatni rekord jaskiniowy w Kowarach.
Nurkowanie jaskiniowe w Kowarach to wyczyn przeznaczony raczej dla nurków na obiegach zamkniętych (CCR). Zalane tunele znajdują się na głębokościach 40, 80, 120 m itd. pod powierzchnią ziemi. Poziom wody utrzymywany jest na głębokości około 9 m, stąd głębokość wody na pierwszym poziomie kopalni, widocznym na filmie to 31 m. Na miejscu, ani w pobliżu nie ma sprężarki, a tym bardziej mieszalni gazów. Trudno zatem wyobrazić sobie logistykę nurkowania na obiegu otwartym (OC) na głębokości 70 m.
Do widocznej na filmie sztolni o głębokości 180 m prowadzi poziomy chodnik o długości około 670 m. W kopalni "Podgórze" panuje wysoka wilgotność 97% i stała temperatura około 9˚C. Temperatura wody na poziomie -40 to 11˚C. Kontakt: http://www.kopalniapodgorze.pl/index.html. Noclegi w pobliskiej miejscowości Kowary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *