Xibalbaonyx-oviceps-cenote-zapote
Xibalbaonyx oviceps – nowy gatunek prehistorycznego potwora odkryty w jaskiniach
2017-05-22
Gdzie nabić butle na Riviera Maya?
2017-08-06

Dlaczego rybki jaskiniowe są ślepe?

Meksyk, Jukatan, Cenoty, biologia jaskiń

Cenoty to unikalne i delikatne ekosystemy. Nurkowanie w Cenotach spełnia często marzenie o nurkowaniu w słodkowodnych akwariach. W Cenotach na Riviera Maya spotykamy pod wodą gatunki ryb bardzo przypominające te znane nam z akwariów. Jednym z takich gatunków jest meksykańska tetra (Astyanax mexicanus) - lustrzeń meksykański,  bardzo blisko spokrewniony z neonem Innesa, znanym nam właśnie z akwariów.

Ślepczyk jaskiniowy (Astyanax mexicanus) pod względem genetycznym i taksonomicznym uważany jest za ten sam gatunek jak jego żyjąca w wodach otwartych, czyli cenotachi forma. Istnieje 26 znanych populacji ślepej formy astianaksów, reprezentującyh co najmniej pięć niezależnych wypadków ewolucyjnej utraty oczu. Eksperymenty pokazały, że odmiany jaskiniowa i powierzchniowa są wzajem ze sobą płodne i że utrata oczu u postaci jaskiniowej dotyczy kilku genów, a nie tylko jednego.

Tetra meksykańska (Astyanax mexicanus) w formie jaskiniowej odżywia się głównie kożuchem bakteryjnym na wodzie, który tworzy się przy rozkładzie odchodów nietoperzy i świerszczy. Oczy istnieją nadal jako szczątkowe pozostałości pod powierzchnią skóry, ale zaczynają rozwój jako normalne oczy, a potem cofają się w miarę dorastania ryby. (Już to jest dowodem na ewolucję.) Ryby z przynajmniej jednej jaskini mają zdolność wykrywania światła, ale inne nie mają takiej zdolności; prawdopodobnie odzwierciedla to różne etapy ewolucyjne utraty oczu (lub też inne poziomy światła w jaskiniach). Ryby orientują się w przestrzeni dzięki wibracjom. Jak pisze Smith: „Naukowcy łapali te ryby po prostu poprzez zanurzanie sieci w wodzie i wprawianiu jej w wibracje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *