Gdzie nabić butle na Riviera Maya?
2017-08-06

Dlaczego rybki jaskiniowe są ślepe?

Meksyk, Jukatan, Cenoty, biologia jaskiń

Cenoty to unikalne i delikatne ekosystemy. Nurkowanie w Cenotach spełnia często marzenie o nurkowaniu w słodkowodnych akwariach. W Cenotach na Riviera Maya spotykamy pod wodą gatunki ryb bardzo przypominające te znane nam z akwariów. Jednym z takich gatunków jest meksykańska tetra (Astyanax mexicanus) - lustrzeń meksykański,  bardzo blisko spokrewniony z neonem Innesa, znanym nam właśnie z akwariów.

Ślepczyk jaskiniowy (Astyanax mexicanus) pod względem genetycznym i taksonomicznym uważany jest za ten sam gatunek jak jego żyjąca na powierzchni forma. Istnieje 26 znanych populacji ślepej formy astianaksów, reprezentującyh co najmniej pięć niezależnych wypadków ewolucyjnej utraty oczu. Eksperymenty pokazały, że odmiany jaskiniowa i powierzchniowa są wzajem ze sobą płodne i że utrata oczu u postaci jaskiniowej dotyczy kilku genów, a nie tylko jednego.

Tetra meksykańska (Astyanax mexicanus) w formie jaskiniowej odżywia się głównie kożuchem bakteryjnym na wodzie, który tworzy się przy rozkładzie odchodów nietoperzy i świerszczy. Oczy istnieją nadal jako szczątkowe pozostałości pod powierzchnią skóry, ale zaczynają rozwój jako normalne oczy, a potem cofają się w miarę dorastania ryby. (Już to jest dowodem na ewolucję.) Ryby z przynajmniej jednej jaskini mają zdolność wykrywania światła, ale inne nie mają takiej zdolności; prawdopodobnie odzwierciedla to różne etapy ewolucyjne utraty oczu (lub też inne poziomy światła w jaskiniach). Ryby orientują się w przestrzeni dzięki wibracjom. Jak pisze Smith: „Naukowcy łapali te ryby po prostu poprzez zanurzanie sieci w wodzie i wprawianiu jej w wibracje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *