Gdzie nabić butle na Riviera Maya?
2017-08-06
Cenote Chan Hol – film nurkowy
2017-08-21

Chamber of the Ancients, System Aktun Ha (Carwash)

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku na Riviera Maya - film nurkowy

Zalane jaskinie na półwyspie Jukatan w okresie ostatniego zlodowacenia (plejstocen od 2 588 000 to 11 700 lat temu) stanowiły miejsca schronienia i pochówku zmarłych dla zamieszkujących te tereny ludzi. W trakcie plejstoceńskiego zlodowacenia meksykańskie jaskinie były oczywiście suche, a poziom wód w Oceanie Ziemi znajdował się nawet do 130 m niżej, obecny poziom osiągając zaledwie 7600 lat temu. To kiedy na półwysep Jukatan w szczególności, a kontynenty Ameryk ogółem dotarł człowiek jest natomiast przedmiotem odrębnej, bardzo gorącej dyskusji, która dzieli świat antropologów i archeologów (generalnie w Amerykach archeologia jest częścią antropologii, zaś w Europie historii). Zalane jaskinie Jukatanu z roku na rok przynoszą coraz więcej odkryć i dowodów, będących istotnym głosem w sprawie kalendarza migracji gatunku ludzkiego na kontynenty Ameryk.
Chamber of the Ancients - Komnata Przodków w dawnym systemie Aktun Ha Siphon (obecnie Sistema Carwash) jest jednym z takich miejsc. Odkryto tu prehistoryczne palenisko z resztkami węgla drzewnego i niedopalonego drewna. Jaskinia Chamber of the Ancients umiejscowiona jest około 120 m wgłąb systemu od cenoty Aktun Ha, materiał w umiejscowionym 60 cm nad spągiem jaskini palenisku nie mógł więc powstać w sposób naturalny i w naturalny sposób znaleźć się tutaj np. przyniesiony przez wodę. Rozmiary węgielków w palenisku różnią się: od popiołu do większych, o średnicy około 10 cm, znaleziono tu również niedopalone kawałki drewna. Materiał datowany jest na 9180 ±60 – 9524 ±84 RCYBP (Radio Carbon Years Before Present), co przypada na wczesny holocen.
Chamber of the Ancients - Komnata Przodków to  rozległa komora o rozmiarach około 30 na 70 m i wysokości do 10 m. Głębokość jaskini dochodzi do 27,7 m i jest to zarazem najgłębsze znane miejsce w całym systemie Carwash. Chamber of the Ancients znajduje się pod halokliną, które w systemie Carwash przebiega na głębokości ok. 14 m. W czasach kiedy jaskinia była zamieszkała miała ona prawdopodobnie połączenie z upstreamowym odcinkiem systemu Carwash, poprzez wąski tunel, którego ślady zakończeń z obu stron widoczne są na obecnej mapie systemu i, do którego zawalone wejście od strony Komnaty Przodków widać na filmie w 4'44". Tunel taki umożliwiał wietrzenie jaskini z dymu.
Nurkowanie jaskiniowe w Chamber of the Ancients wymaga uważnego planowania i szczególnej uwagi. Do Komnaty przodków prowadzi nieoznakowany jump. Wejście do jaskini przechodzi przez kilkumetrowej długości przewężenie, które znajduje się w haloklinie. Głębokość jaskini sięga ponad 27 m co oznacza, że dłuższa wizyta z powietrzem w butlach wiąże się z przebiciem limitu nurkowania bezdekompresyjnego. Nurkowanie jaskiniowe w Chamber of Ancients można połączyć z przejściem przez pasaż Satan's Silthole leżący w tej samej części systemu. Pod żadnym pozorem nie można dotykać ani przemieszczać znajdujących się w jaskini zabytków!

1 Komentarz

  1. […] z grantu National Geographic. Miejsca, w których braliśmy udział w badaniach to jaskinie => Chamber of the Ancients w Sistema Carwash i La Chimenea w Sistema Tajma Ha. Ze względu na warunki grantu, z publikacją […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *