Cenote Chan Hol – film nurkowy
2017-08-21
Stolen Girl From ChanHol
Skradziony szkielet z Chan Hol wydatowany dzięki analizie stalagmitu
2017-08-30
Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello

Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello

Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello

Meksyk, Chiapas, Cenoty

Cenoty poza Riviera Maya? Mało kto zdaje sobie sprawę, że Cenoty to nie tylko Riviera Maya, meksykański stan Quintana Roo, a nawet nie tylko półwysep Jukatan. Cenoty (sinkholes) spotykamy w wielu miejscach na Ziemi, w Meksyku do sinkholi (studni krasowych) przylgnęła nazwa pochodząca od zniekształconego majańskiego słowa tsonot. Pod tą nazwą spotykamy je również w Belize, Gwatemali i innych krajach Ameryki Środkowej. W lutym 2017 udałem się w pielgrzymkę do Chiapas, do Cenote Azul, znajdującej się w ruinach miasta Majów zwanego dzisiaj Chinkultic. Na moje szczęście okazało się, że w stanie Chiapas nie jest ona jedyna.

Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello

Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello

Park Narodowy Monetbello to przepiękne tereny położone na pograniczu Selva Lacandona. Lakandoni to grupa Majów, która dzięki zamieszkiwaniu niegościnnych ostępów leśnych, nigdy nie dała się schrystianizować. Park Narodowy Montebello słynie z jezior, jednak prócz jezior są tu co najmniej trzy cenoty. Przepiękne i niedostępne. Tak jak w czasach Złotego Wieku cywilizacji Majów, jedna z nich zapewnia wodę pobliskiej majańskiej miejscowości, inne, bardziej odległe mogłyby służyć do składania ofiar ;). Na zdjęciu bardziej odległa, przepiękna Cenote El Camarón.

Zapraszam na wyprawy do Meksyku i Chiapas oraz nurkowanie w Cenotach. W meksykańskim stanie Chiapas możliwe jest nawet nurkowanie rekreacyjne w Cenote Chucumaltic w pobliżu Comitan de Dominguez.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *