Chamber of the Ancients – film nurkowy
2017-08-12
Cenote El Camarón, Park Narodowy Montebello
Cenote El Camarón, National Park Montebello
2017-08-25

Cenote Chan Hol, Sistema Toh Ha

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku na Riviera Maya - film nurkowy

Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol, w systemie Toh Ha - jednej z najpiękniejszych jaskiń na Riviera Maya, w Meksyku i generalnie na Ziemi. Odkrywcą systemu Chan Hol był Kim Daviddson, który włączył go później do systemu Toh Ha. Przez długi czas Sistema Chan Hol pozostawał najdłuższym systemem na Riviera Maya z tylko jedną cenotą, ale wreszcie w części syfonowej jaskini znalazła się druga (i my ją też znaleźliśmy ;)).
Cenote Chan Hol skrywała kilka archeologicznych tajemnic. Odkryto tu dwa szkielety Paleoamerykanów, pochodzące sprzed ponad 10-ciu tysięcy lat. Szkielet Chłopca z Chan Hol był podobno najlepiej zachowanych szkieletem Paleoindianina (generalnie w zalanych jaskiniach na Riviera Maya odkryto ich już kilkanaście). Niestety szkielet ten został usunięty z jaskini w lutym 2012. W tym samym miesiącu z jaskini Chan Hol zniknął niestety szkielet Skradzionej Dziewczynki z Chan Hol, który zaledwie miesiąc wcześniej odkrył eksplorator jaskiniowy Harry Gust.
Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol przypomina spacer po parku, w którym bez poręczówek jednak łatwo byłoby zabłądzić. W większości przestronne korytarze, wspaniale udekorowane i z jasnymi elewacjami mają mniej więcej stałą głębokość 10 m. Chan Hol jest jak wiktoriański labirynt, skomponowany ze smakiem, z góry założonym celem i pełen ukrytych przejść. Nurkowanie jaskiniowe w Cenote Chan Hol to prawdziwa przyjemność. Istnieje piękna mapa tej części Sistema Toh Ha, opublikowana przez QRSS.

1 Komentarz

  1. […] Być może dlatego nie słychać nic o szkielecie Chłopca z Chan Hol, staruszku z Muknal, czy szkieletach z Cenote The Pit (Caveman from The Pit I & II) […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *