Belize jaskinia Chechem Ha

Aktun Chechem Ha, Cayo, Belize, Jukatan, film, jaskinia, archeologia Majów

Belize, Jukatan, Cayo i jaskinia Chechem Ha, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać trująca woda. Jaskinię Chechem Ha odkrył w 1989 roku William Plytez, w trakcie przedzierania się przez selwę ze swoim stadem psów. Szybko jednak okazało się, że nie jest to zwykła jaskinia, a niezwykle bogaty zespół stanowisk archeologicznych. Zresztą w świecie Majów nie było zwykłych jaskiń! To doskonale widać na filmie.

Jaskinia Chechem Ha, Cayo, Belize, Jukatan 2016

Zwiedzanie jaskini Chechem Ha w Belize

Jaskinia Chechem Ha to jedna z propozycji w programach wypraw krajoznawczych po Belize i półwyspie Jukatan. W Chechem Ha zobaczysz masę artefaktów: przede wszystkim ceramicznych naczyń typu olla. Uważne oko wypatrzy jednak dokonane przez Majów modyfikacje jaskini. W Chechem Ha były między innymi łaźnie do wykonywania ceremonii.

Zwiedzanie jaskini Aktun Chechem Ha nie jest bardzo wymagające fizycznie, aczkolwiek przydadzą się buty na dobrej podeszwie i ubranie, którego nie będziesz bać się pobrudzić. Przejście całej jaskini Chechem Ha może potrwać około dwóch godzin. Wilgotność Chechem Ha jest wysoka, podobnie jak i temperatura. Dlatego warto jest zabrać ze sobą butelkę wody do picia. Warto też zabrać tabliczkę gorzkiej czekolady, najlepiej tej prawdziwej, wyrabianej przez Majów nadal zamieszkujących dzisiaj Belize, dla uzupełniania energii.

Cayo i Góry Maya w Belize

Cayo i Góry Maya to zdecydowanie najciekawszy region Belize. W Cayo znajduje się wiele jaskiń, z których wszystkie są zespołami stanowisk archeologicznych i paleontologicznych. Dodatkowo wyprawy do jaskiń w Cayo i Górach Maya w Belize to również okazja do niesamowitych spotkań z przyrodą. W Cayo i w Górach Maya widzieliśmy krokodyle, małpy czepiaki i wyjce, jelenie, liczne gatunki ptaków i, co najciekawsze, ślady tapirów i jaguarów. Jak widać, półwysep Jukatan to nie tylko cenoty i nurkowanie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *